Væksten fortsætter i installationsbranchen

Omsætningen i de danske el- og VVS-installationsvirksomheder steg i 2017 med næsten tre procent. Det viser den nyeste markedsanalyse fra Tekniq.

Installationsbranchen fortsætter sin vækst med knap tre procent i 2017. På sigt kan det give udfordringer med at skaffe nok arbejdskraft. Arkivfoto..

Det går godt for den danske installationsbranche. Det er den overordnede konklusion i den nye markedsanalyse, foretaget af brancheorganisationen Tekniq. Den viser, at omsætningen steg fra 48,6 til 50 milliarder kroner året efter, svarende til en vækst på 2,9 procent.

”Det er positivt i sig selv, at branchen fortsætter de seneste års fremgang", siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq. 

Det er stadig aktiviteten i de største byer, der fører an, men væksten spreder sig i stigende grad til resten af landet. For andet år i træk er det VVS-virksomhederne, der kan høste den største vækst på 3,7 procent, mens omsætningen i elbranchen er steget med 2,3 procent.

”Det skyldes helt naturligt, at der for alvor er kommet gang i boligbyggeriet og -renoveringerne, der udgør en meget stor del af VVS-branchens samlede omsætning”, siger Niels Jørgen Hansen.

Læs også: Indspark: Vækst i installationsbranchen

Tekniq forudser, at opgangen vil fortsætte med en vækst på henholdsvis tre procent i 2018 og 2,5 procent i 2019. Det er takket være opsvinget i dansk økonomi, voksende privat boligbyggeri og investeringer i erhvervslivet. Samtidig er der en høj aktivitet, når det gælder de offentlige byggeprojekter – ikke mindst de store hospitalsbyggerier. Og det lægger pres på virksomhederne.

”Det kan godt være, man som kunde vil opleve, at en virksomhed siger nej tak til en given opgave, men så er der en anden i nabolaget, der siger ja", forsikrer Niels Jørgen Hansen. 

Udviklingen i installationsbranchen og skøn for 2018 og 2019. Kilde: Tekniq. .

Stigende vækst udfordrer arbejdsstyrken
Ifølge markedsanalysen steg beskæftigelsen i installationsbranchen med 1,7 procent i 2017. På sigt kan det give udfordringer med at skaffe den nødvendige arbejdskraft.

”El- og VVS-virksomhederne åbner dørene for et stadigt voksende antal lærlinge. Og endelig så ser vi, at branchen i stigende grad gør brug af digitale hjælpemidler for at effektivisere den daglige drift og dermed øge produktiviteten”, siger Niels Jørgen Hansen. 

Læs også: Tekniq og Dansk Byggeri: Ny skatteaftale er et skridt på vejen

Men fortsætter væksten i dansk økonomi er der brug for politiske initiativer til at skaffe ekstra hænder i installationsbranchen.

”Det kunne være en højere pensionsalder, en markant lettelse af indkomstskatten og lettere adgang til udenlandsk arbejdskraft”, siger Tekniqs adm. direktør.

-EST

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle