Vandhanefadæse på supersygehus vokser

Måske skal alle 1.500 blandingsbatterier på nyt supersygehus udskiftes på grund af utætheder, vurderer bygherren. Utæthederne har i flere tilfælde ført til skimmelsvamp.

Tilbage i september i år skrev vi her på installator.dk, at 300 dryppende blandingsbatterier, indbygget i væggene på Det Nye Universitetshospital (DNU) i Aarhus, havde resulteret i skimmelsvamp 28 forskellige steder på sygehuset. Dengang havde bygherren, DNU's direktør Frank Skriver Mikkelsen, endnu ikke overblik over skadens omfang.

Læs også: Blandingsbatterier skyld i skimmelsvamp på nyt supersygehus

Men nu viser det sig, at skaden er større, end man dengang troede. I værste fald skal der rettes fejl på alle 1.500 monterede blandingsbatterier, forklarer Frank Skriver Mikkelsen til Århus Stiftstidende.  

Entreprenøren Bravida skal stå for udskiftninger på de 600 blandingsbatterier, som virksomheden har monteret. Og ifølge Johnny Hey, Bravida Danmarks direktør for region Nord, går virksomheden straks i gang med at udføre arbejdet – også selvom der endnu ikke er lavet en juridisk afklaring af ansvaret.

”Vi er nødt til at tage teten. Både fordi vi jo ikke er interesseret i, at bygherren bliver utilfreds, men også fordi vores arbejde skal foregå i den del, som skal være færdigt først”, siger han til Århus Stiftstidende med henvisning til, at Bravidas del af blandingsbatterierne befinder sig i byggeområderne N1 og N2, som DNU gerne vil have i brug hurtigt.  

Tidskrævende og dyr omgang
Da blandingsbatterierne er monteret inde bag gipsvægge, skal disse rives ned, så VVS-montørerne kan få adgang til at udskifte dele af blandingsbatterierne – herefter skal tømreren igen montere gipsvæggene. Og det bliver både en tidskrævende og dyr omgang, vurderer Johnny Hey.

I Bravida mener man, at ansvaret for de dryppende vandhaner skal tildeles to af virksomhedens underleverandører, men det er endnu uvist, hvem der peges på, når den juridiske afklaring ligger klar. Og Johnny Hey erkender dog også, at Bravida som entreprenør selv kommer til at punge ud.

”Vi havde da håbet, vi ikke ville komme til at stå med en regning, men der er nogle grænseflader i forhold til fordelingen af ansvaret. Det går jo ikke altid, som man havde håbet”, siger han.

Læs også: Energiforbedringer og sygehuse fylder ordrebøgerne

Med opførelsen af DNU bliver alle afdelinger af Aarhus Universitetshospital samlet under ét tag i Skejby. De nuværende hospitalsbygninger i Skejby bliver en integreret del af det nye supersygehus. 

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Annonce

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams