Varmepumpe-lagre støvsuget midt i optur

I alle dele af forsyningskæden er der i øjeblikket store problemer med at skaffe varmepumper nok til at mætte forbrugernes lyst til grøn opvarmning.

Trods udfordringer med at skaffe varmepumper nok, opfordrer Troels Hartung, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, til, at man holder kadencen på varmepumpemarkedet. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne..

I øjeblikket går den vilde jagt på de eftertragtede tilskudskroner fra Bygningspuljen – og interessen blandt danskerne er stor. Men selvom det lykkes at få tilskud, må husejere og installatører væbne sig med tålmodighed, når de skal købe den nye varmepumpe. Hos mange leverandører er lagrene nemlig tomme.

”Det er temmelig uheldigt, når nu boligejerne bogstaveligt talt står i kø for at få del i de tilskudskroner, der skal sætte endnu mere fart på udfasningen af den fossile bygningsopvarmning”, siger Troels Hartung, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Han påpeger, at interessen for varmepumper er kraftigt stigende, og at det gælder om at ride med på bølgen og udnytte det momentum, hvis vi vil gøre os håb om at nå 70 procents-målsætningen.

Midlertidigt problem

Trods problemerne med at skaffe varmepumper nok, opfordrer Troels Hartung til, at man holder kadencen på varmepumpemarkedet.

”Vi har en bunden opgave, når det gælder om at sige farvel til den fossile opvarmning. Og dér spiller varmepumperne en helt central opgave”, siger han.

Han påpeger dog, at der er tale om et midlertidigt problem, og at han er sikker på, at alle producenterne arbejder benhårdt på få sat fart på deres leverancer

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Vølund på Dansk Fjernvarmes Landsmøde 2026

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle