Varmepumpeindustrien glæder sig over prisloft på fjernvarme

Mens Dansk Fjernvarme raser over det kommende prisloft, er der anderledes positive kommentarer fra Varmepumpeindustrien, der glæder sig over en større gennemsigtighed i varmepriserne.

Lars Abel, sekretariatschef i Varmepumpeindustrien VPI, glæder sig over forslaget om et prisloft på fjernvarme.. Foto: Varmepumpeindustrien VPI

“Vi har længe talt for, at der skal være fuld gennemsigtighed for forbrugerne om fjernvarmepriserne. Det er i dag nærmest umuligt for forbrugerne at sammenligne, hvad de forskellige opvarmningsformer betyder for dem,” siger Lars Abel, der er sekretariatschef i Varmepumpeindustrien VPI i en kommentar til det forslag om et prisloft på fjernvarme, som et bredt flertal i Folketinget står bag.

Forslaget betyder, at fjernvarmeforbrugere skal kunne slippe for deres binding til fjernvarmen og vælge et andet grønt alternativ, hvis den gennemsnitlige pris for deres varme i en tre-årig periode ligger over den pris, det ville koste at opvarme med en varmepumpe.

Efter energikrisen er gaspriserne igen faldet og det har ført til et fald i salget af varmepumper.

“Vil man sikre en hurtig grøn omstilling – væk fra gasfyret, så et det nu, man skal beslutte sig og anskaffe sig en energieffektiv varmepumpe – og sende en ansøgning til Varmepumpepuljen, som – til trods for sommerperioden – står pivåben for ansøgninger. Så er man med sikkerhed helt klar, når vinteren indfinder sig,” lyder opfordringen fra Lars Abel.

Aftalen betyder, at Forsyningstilsynet hvert år vil offentliggøre en liste over de fjernvarmeselskaber, der ligger over dette loft, så forbrugerne får mulighed for at at lave et pristjek på prisen.

Det kalder Dansk Fjernvarme for “udskamning” og vil på den baggrund ikke anbefale forsyningsselskaberne at fortsætte fjernvarmeprojekter med risiko for at blive sat på listen.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Oliekedel erstattet af to Carrier AquaSnap 61AQ varmepumper

05.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Oliekedel erstattet af to Carrier AquaSnap 61AQ varmepumper

05.12.2025Fortes Energy Systems

Sponseret

Intelligent homeheat fjernvarme med nye fordele

04.12.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Du kender S2125 - nu er serien vokset

01.12.2025PipeLink Aps

Sponseret

Udviklingen står ikke stille, på trods af en vis stagnation i branchen

01.12.2025Installator.dk

To kunder får gratis exit fra Odsherred Varme

01.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Carrier sætter nye standarder for energieffektive løsninger i Danmark

27.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle