VELTEK har ansat ny direktør

Det blev ikke overraskende Lennart Østergaard, der er udnævnt som ny direktør for VELTEK. Han overtager posten fra Per Rømer Kofod, der stoppede i marts, hvor Lennart Østergaard trådte til som interim-direktør.

Lennart Østergaard er udnævnt til ny direktør for VELTEK pr. 15. maj.. Foto: Installator.dk

Den nye direktør kender organisationen ud og ind gennem sit arbejde i syv år som sektionschef for VELTEK Ventilation, hvor han også havde ansvaret for for en række andre vigtige områder - herunder det tidligere VELTEK Digital, ETIM og VELTEKs branchestatistikker.

Lennart Østergaard har i tidligere ansættelser arbejdet med både forretningsudvikling, strategi, digitalisering, projektledelse og interessevaretagelse, og bringer dermed både strategisk ledelseserfaring og solid brancheindsigt med ind i den nye stilling.

Med hans tiltræden ønsker VELTEK at styrke foreningens aktive interessevaretagelse for de tekniske installationer i byggeriet og fremme energieffektivitet, innovation og bæredygtighed i hele værdikæden, skriver organisationen i en pressemeddelelse.

"Jeg ser frem til at videreudvikle VELTEK som en central aktør i den grønne omstilling, og bidrage til at skabe bedre rammevilkår for vores medlemmer i en tid med store forandringer og muligheder,” udtaler Lennart Østergaard.

VELTEKs bestyrelsesformand Allan Andreasen, ABB, glæder sig over ansættelsen:

"Med Lennart Østergaard får vi en dynamisk og engageret leder, der både forstår branchens kompleksitet, og har evnen til at navigere på alle planer i en omskiftelig politisk og teknologisk virkelighed."

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut