Ebmpapst bliver medlem af Ingeniører Uden Grænser

Via et medlemskab af Ingeniører Uden Grænser vil ventilationsproducenten Ebmpapst hjælpe udviklingslande til bedre levevilkår og samtidig høste vigtig viden om fjerne markeder.

Ebmpapst bliver en del af non-profit organisationen Ingeniører Uden Grænser. Foruden at hjælpe nødstedte i fattige lande skal det bidrage til større vidensudvekling. PR-foto. .

Ebmpapst, der producerer ventilatorer, er blevet medlem af humanitær-organisationen Ingeniører Uden Grænser (IUG).

”Vi er selv en ingeniørtung virksomhed og finder det oplagt at være med til at fremme den indsats, som IUG yder for at bygge en bedre fremtid for mennesker, der er ramt af katastrofer eller fattigdom”, siger Torben Lintrup Kirkholt, managing director, Ebmpapst Denmark.

Læs også: Politisk handling skal sikre den fremtidige arbejdskraft 

IUG har en række medlemmer med tekniske kompetencer, der samarbejder med lokale og internationale hjælpeorganisationer. Omdrejningspunktet er en kollektiv indsats for at forbedre livsvilkår for verdens fattige ved blandt andet at skaffe rent vand, udbedre veje og broer samt etablere solcelleanlæg og affaldsbehandling.

Medlemskab giver vigtig viden 
Ebmpapst kan selv drage nytte af det nye medlemskab. Ifølge Torben Lintrup Kirkholt kan virksomheden i samarbejde med IUG høste erfaringer om den markeds- og teknologiudvikling, der finder sted udenfor Danmark. 

Læs også: Ren luft til rene miljøer

”Vores støtte er med til at give os øget indsigt i de globale sammenhænge, der skal virke som drivere internt for vores innovationsevne, agilitet og etik. Samarbejdet med IUG giver os en opdateret viden om markeder og udviklingstrends, som normalt ikke har vores fokus”, siger han og uddyber: 

"I stedet for kun at operere i et modent HVAC-marked i Danmark vil vi gerne agere mere bredt. Det vil inspirere os og få os til bedre at forstå de sammenhænge, som vores teknologi i fremtiden kan komme til at indgå i. Vi vil gerne medvirke til at flytte fokus fra bistand over til kommercielt samarbejde. Det, tror vi, er væsentligt mere attraktivt og levedygtigt for alle deltagere".

- EST

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle