VVS’15: Opsang til fjernvarme-installatører

Der er alt for mange fejl i fjernvarme-anlæg i privathjem, kritiserer Videncenter for energibesparelser. På VVS’15-messen er der en opfordring til installatørerne om at blive efteruddannet, så de kan indregulere fjernvarmeanlæg korrekt.

“Der er større eller mindre fejl i 60 procent af fjernvarmeinstallationerne i enfamiliehuse. Det kan både være fejl som forkert dimensionerede ventiler eller at der er vendt om på frem- og tilbageløb. Man skulle tro, at det var løgn”, siger Kai Borggreen, souschef i Videncenter for energibesparelser i bygninger..

“Der er større eller mindre fejl i 60 procent af fjernvarmeinstallationerne i enfamiliehuse. Det kan både være fejl som forkert dimensionerede ventiler eller at der er vendt om på frem- og tilbageløb. Man skulle tro, at det var løgn”, siger Kai Borggreen, souschef i Videncenter for energibesparelser i bygninger.

Kritikken kommer fra Energiens Torv onsdag på VVS’15-messen, hvor Kai Borggreen efterlyser bedre kompetencer hos installatørerne til at regulere og styre energiinstallationerne i bygninger.

“Det er rædselsfuldt, at der er så mange fejl. Jeg tror, det sker, fordi folk ikke ved, hvornår deres kompetencer ikke slår til”, siger han.

Kritikken preller af på andre deltagere på VVS’15-messen. Udenfor foredragssalen sidder vvs-installatør Torben Hansen med sin søn i en solstribe. De afviser, at der er så mange fejl i fjernvarmeinstallationerne.

“Jeg syntes ikke, der er ret mange fejl på private fjernvarmeanlæg, men derimod utroligt få fejl. Og det er ikke installatørernes skyld, men fordi der kommer nye krav krav til for eksempel isolering efter vi har gjort installationen”, siger Torben Hansen fra TK VVS i Grenå.

Mangler efteruddannelse
De få eller mange fejl har ifølge videncenteres Kai Borggreen årsag i manglende viden hos installatørerne.

“Det kan være, at installatørerne lærte om fjernvarmeanlæg for tyve år siden, men der er sket meget siden da. Man skal erkende sit behov for efteruddannelse”, siger Kai Borggreen.

Behovet for efteruddannelse vækker dog genklang hos Torben Hansen, der er enig i, at man altid kan blive bedre - også til fjernvarmeinstallationer. Forklaringen er, at kunderne sjældent vil betale for bedre komponenter og ekstra arbejdstimer til finregulering. Når der er varme på anlægget, gider kunden ikke bruge flere penge på forbedringer.

“Det er for nemt at lave en fjernvarmeinstallation, så kunden oplever, at det virker”, siger Torben Hansen.

På vej til besøgsrekord
VVS’15-messen fortsætter torsdag og fredag. På messens første dag har der været 2.339 besøgende, 141 flere end på førstedagen for messen for to år siden. Dermed ser det ud til, at besøgsrekorden fra 2007 kan blive slået i år.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025Installator.dk

Faglærte mænd har det længste arbejdsliv

29.07.2025Installator.dk

AI-løsninger skal forenkle byggeansøgninger

28.07.2025Installator.dk

Flere har søgt ind på tekniske uddannelser

25.07.2025Installator.dk

Danmark langt fra regeringens solcelle-mål

24.07.2025Installator.dk

Ny type medarbejdere i det tekniske erhvervsliv

21.07.2025Installator.dk

Udskudt regelændring rammer unges jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup