300 elektrikere nedlægger arbejdet i protest mod lønforhandlinger

I går nedlagde 300 elektrikere fra Kemp & Lauritzen deres arbejde på Sjælland, efter at en lokal lønforhandling gik i hårdknude. Elektrikerne kræver en solidarisk løsning, der kan beskytte mod fremtidig løndumping.

Hos Kemp & Lauritzen vil 300 elektrikere ikke risikere fremtidig løndumping, hvorfor de nu har nedlagt deres arbejde på Sjælland. Arkivfoto..

I går kunne et flertal af elektrikerne hos den tekniske installationsvirksomhed Kemp & Lauritzen på Sjælland meddele, at de fortsat ville lade værktøjet ligge.

Beslutningen om at fortsætte konflikten er den foreløbige kulmination på en arbejdsnedlæggelse, som begyndte mandag morgen, efter at en lokal forhandling hos Kemp & Lauritzen gik i hårdknude. Det skriver Avisen.dk. 

Elektrikere klar til arbejdskamp
Ifølge Avisen.dk, der var tilstede under gårsdagens stormøde hos Dansk El-Forbunds afdeling i København, var de omkring 260 fremmødte elektrikere fra Kemp & Lauritzen klar til at tage arbejdskampen op:

”Jeg er parat til at gå linen ud og fortsætte denne her konflikt, så længe det nu vil tage at finde en løsning, som vi kan leve med”, sagde Morten Rude, der var en af de fremmødte elektrikere, til Avisen.dk, og påpeger, at konflikten handler om solidaritet og kamp mod løndumping.

Læs også: Kampagne skal højne elsikkerheden

De mere end 300 elektrikeres nedlæggelse af arbejdet strider mod overenskomsten, hvilket betyder, at de både går glip af løn og får en bøde på 40 kr. for hver time, konflikten foregår.

Kræver lønstigning på grundlønnen
Ifølge Morten Rude skyldes de mange arbejdsnedlæggelser lokale forhandlinger om løn hos Kemp & Lauritzen. Her kræver elektrikerne en lønstigning, hvor grundlønnen hæves med 4,5 krone pr. time, men det er man imidlertid ikke interesseret i hos Kemp & Lauritzen.

Her vil ledelsen nemlig give lønstigningen som et personligt tillæg:

”Vi vil have lønstigningen på grundlønnen. For mig handler det om at vise solidaritet over for nyansatte og vikarer, så de ikke kommer for meget bagud i løn i forhold til os andre”, forklarer Morten Rude til Avisen.dk.

Læs også: Skifter elektrikerjob ud med skolebænken: Tid til fornyelse

Hvis firmaerne kan hente vikarer ind til en lavere løn end de faste folk, er Morten Rude bange for, at de tager flere vikarer ind eller hyrer firmaer fra udlandet, der skal have en lavere løn.

Her til morgen mødes elektrikerne fra Kemp & Lauritzen igen for at diskutere, hvad der skal ske. Elektrikerne er blevet opfordret af Dansk El-Forbund og deres tillidsrepræsentanter til at gå i arbejde igen.

- EL

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

02.06.2025Installator.dk

Elnetselskabet N1 henter siikkerhedsprofil til bestyrelsen

02.06.2025Installator.dk

Grønne mikronet skal afhjælpe kapacitetsudfordringer

30.05.2025Installator.dk

Nyt samarbejde giver lettere adgang til miljødata

30.05.2025Inspectly ApS

Sponseret

Når papirarbejde spænder ben for byggeriet

28.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Tak for dit besøg ved VVS-messen 2025

28.05.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Direktør for Eaton Danmark fylder 60 år

27.05.2025Installator.dk

Kamstrup køber BD Smart Forsyning

27.05.2025Installator.dk

Elektrikere hårdest ramt af skrankepavekultur i byggebranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Alcadon ApS
Show
[BLIV OPDATERET PÅ NETVÆRK] Alcadon og Reichle & de-Massari roadshow

Skal vi lægge vejen forbi dig i uge 22 og 23?

Dato

26.05.2025

Tid

06:00

Sted

Hos dig!

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Solar Danmark
Webinar
Online informationsmøde – Elinstallatøruddannelse (AU) - Solar School

Er du elektriker, og går du med overvejelserne om efteruddannelse, så tag med på vores online informationsmøde. Læs til el-installatør på deltid - studere imens du arbejder, og bibehold både dine kollegaer og dit økonomiske råderum. Vi glæder til at give dig en rundtur i uddannelsen, og hvilke tilskudsmuligheder du evt. kan have adgang til. Det tager kun en time, og kan reelt være afgørende for din fremtidige karriere - så tilmeldt dig.

Dato

03.06.2025

Tid

16:00

Sted

Online

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

04.06.2025

Sted

Online & Lund i Sverige

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

10.06.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup