40.000 blev tilsluttet fjernvarme i 2023

Planerne for udbygningen af fjernvarme betyder, at flere end 100.000 får adgang til den i de kommende år. Det viser en ny opgørelse fra Dansk Fjernvarme på baggrund af en rundspørge blandt landets 226 fjernvarmeselskaber.

Foto: Dansk Fjernvarme

Fjernvarmen ligger helt i top, når det gælder om at udfase naturgas som rumopvarmning med 40.000 tilslutninger i 2023, viser undersøgelsen.

Fjernvarmeselskaberne har taget opgaven på sig med at udfase naturgas og gør det i store bundter, hvor vi giver alle i de enkelte lokalområder mulighed for at komme med.

Danmark har et mål om, at vi skal have naturgassen ud af vores boliger, samtidig med, at vi har klare klimamål. Derfor er jeg utrolig stolt af at kunne konstatere, at de danske fjernvarmeselskaber leverer på de mål og markant reducerer brugen af naturgas, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Udover at tilslutte nye fjernvarmekunder har de danske fjernvarmeselskaber også arbejdet på projekter, der skal tilslutte en hel del fjernvarmekunder de kommende år. I 2023 blev der godkendt projektforslag på konvertering af mere end 60.000 naturgaskunder. Ifølge Dansk Fjernvarmes medlemsundersøgelse forventer sektoren at lave projektforslag i 2024 med et potentiale på yderligere 62.000 naturgaskonverteringer, som konverteres løbende frem mod 2028.

“Det er en rekord, vi ikke har set magen til tidligere. Med projekterne vil vi løbende konvertere naturgasfyr til fjernvarme i de kommende år. Men det forudsætter, at der er de rette værktøjer til at indfri det enorme potentiale,” siger Kim Mortensen.

Og et af værktøjerne er ifølge Dansk Fjernvarme at forlænge Fjernvarmepuljen og tilføre flere midler. Et andet er at fastsætte en dato for stop for brug af gas til boligopvarmning. Et forslag, der støttes af den røde blok i Folketinget.

Fjernvarmepuljen åbnede torsdag den 1. februar med 150 mio. kroner, hvor fjernvarmeselskaber allerede mandag den 5. februar havde søgt for 399,9 mio. kroner fordelt på 41 ansøgninger. 12 ansøgninger har indtil videre modtaget en reservation på tilskud fra puljen.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Belimo A/S

Sponseret

Spar på energiforbruget i køleanlæg

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle