Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

Rammerne for en omfattende analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark er nu fastlagt, og arbejdet er sat i gang. Analysen skal belyse potentialer og risici ved blandt andet små modulære reaktorer (SMR).

"Vi skal være åbne for, om andre teknologier kan give os grøn energi i fremtiden," siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) om undersøgelsen, der skal analysere mulighederne i de nye atomkraftteknologier.. Foto: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Nu bliver det undersøgt, hvad der skal til for at ophæve forbuddet mod atomkraft i Danmark.

Analysen blev besluttet af Folketinget i foråret 2025 og gennemføres af Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. Den skal blandt andet se på behovet for ny regulering, myndighedsstrukturer, sikkerhed, håndtering af radioaktivt affald, kompetencer og omkostninger ved eventuelle nukleare anlæg i Danmark.

Ifølge klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) skal analysen sikre et solidt beslutningsgrundlag:

“Grøn energi fra sol og vind er nu og vil også i fremtiden være rygraden i den danske energiforsyning, men vi kan også se, at det ikke kan stå alene. Derfor skal vi være åbne for, om andre teknologier kan give os grøn energi i fremtiden,” udtaler ministeren i en pressemeddelelse og peger på, at små modulære atomreaktorer være en mulighed.

“Serieproduceret SMR er dog hverken en snuptagsløsning eller en gratis omgang, og vi skal have et grundlag for at få styr på myndighedsprocesserne, sikkerhed, affald, kompetencer og ansvar,” lyder det fra Lars Aagaard.

Analysen gennemføres i tre spor: SMR-teknologiers mulige rolle i det danske energisystem, krav til regulering og myndigheder samt potentialet for dansk erhvervsliv. Arbejdet sker med inddragelse af relevante eksperter og interessenter.

Danmark har siden 1985 haft et forbud mod atomkraft i energiplanlægningen. Analysen forventes afsluttet i andet kvartal af 2026 og skal danne grundlag for eventuelle politiske beslutninger om fremtidens energimiks.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn