Andels nye solcellepark har fokus på natur og naboskab

En ny solcellepark har både biodiversitet, naturgenopretning, naboskab og friluftsliv tænkt ind fra start. Parken vil årligt producere energi svarende til ca. 28.000 husstandes årlige forbrug.

Foto: Andel

Beboere og besøgende i landsbyen Vedde i Sorø kommune har fået en ny mulighed for natur- og friluftsoplevelser, efter  energi- og fibernet-koncernen Andel sammen med Sorø kommune har indviet Andel Vedde Solcellepark.

Udover parkens primære formål – at producere vedvarende energi og bidrage til den grønne omstilling – er der i både planlægning og anlæggelse af parken taget hensyn til både naboer og natur. Parkens naturarealer er udformet i dialog med Danmarks Naturfredningsforening, Sorø. Parkens samlede areal er 125 hektar, hvoraf størstedelen er tidligere landbrugsjord. Lidt over 20 procent (28 hektar) er udlagt til naturarealer. 

”Selve solcelle-anlægget i Andel Vedde Solcellepark bliver med en årlig produktion på ca. 110.000 megawatt-timer Sjællands næststørste solcellepark målt på energiproduktion. Det svarer til forbruget for ca. 28.000 gennemsnitshusstande i Danmark,” siger Mogens Hagelskær, der er chef for Vedvarende Energi i Andel.

Ikke som de andre solcelleparker

Men det er alt det rundt om selve solcellepanelerne, der for alvor får Andel Vedde Solcellepark til at skille sig ud fra mere konventionelle solcelleparker. Og det vækker glæde lokalt.

”Med Vedde Solcellepark får vi det bedste af to verdener. Et bidrag til den grønne omstilling gennem produktion af vedvarende energi og et naturområde, der har fokus på biodiversitet og på rekreative områder for borgerne. Der er her basis for, at solcelleparken bliver et levende område, hvor borgere og besøgende kan nyde både fritids- og friluftsliv,” udtaler borgmester i Sorø Kommune, Gert Jørgensen.

Der er f.eks. etableret to ruter til vandring og løb på henholdsvis 2,3 km og 4,5 km, et udsigtstårn samt borde og bænke. Og man kan nyde dyrene i parken. 

Natur og dyr i Andel Vedde Solcellepark

  • Naturarealerne afgræsses af kvæg
    • I første omgang udsættes kvæg af racen Rød Dansk Malkerace
    • Senere erstattes dette kvæg med Galloway kvæg
  • Græsarealerne ved selv solcelleanlægget afgræsses af ca. 500 får
    • Formålet er holde græs og øvrig beplantning på et niveau, hvor det ikke skader driften af anlægget
  • Dyrene tilses af en fåreholder og kreaturholder
    • Dyrene tilses flere gange om ugen
  • Der er etableret faunapassager
    • Det skaber naturlige forbindelser for forskellige dyr mellem naturarealerne
  • Der er etableret stenstrøgning
    • Udlægning af ca. 600 store marksten (såkaldt stenstrøgning) på naturarealerne bidrager til parkens biodiversitet

Danmarks Naturfredningsforening, Sorø, bakker også op solcelleparken og den opmærksomhed, der har været over for naturhensyn:

”Vi hilser den nye solcellepark velkommen og er glade for den konstruktive dialog, vi har haft med Andel. Det har under hele forløbet været vigtigt for DN Sorø, at naturhensyn og produktion af vedvarende energi billedlig talt går hånd i hånd. Og det synes vi i høj grad er lykkedes med Vedde Solcellepark”, konstaterer Niels Hilker, formand for DN i Sorø.

Netop forholdet til naboer og lokalsamfund har været vigtigt for Andel.

”Det har været ambitionen fra start, at parken skulle tilpasses det område, den ligger i. Derfor har både lokalsamfundet og de nærmeste naboer været involveret i processen og har haft indflydelse på parkens endelige udformning, som derfor også er justeret undervejs,” siger Mogens Hagelskær.

Erhvervskunder står klar

Det er ikke kun i Sorø kommune og i lokalsamfundet omkring Vedde, at den nye solcellepark møder opbakning. Også en række virksomheder har valgt at støtte op ved at indgå aftaler om køb af strøm fra parken via såkaldte PPA-aftaler. Kort fortalt betyder en PPA-aftale (Power Purchase Agreement), at en virksomhed forpligter sig til at købe en bestemt mængde strøm fra et konkret anlæg – i dette tilfælde fra Andel Vedde Solcellepark.

”Vi har under arbejdet med solcelleparken løbende oplevet interesse for at aftage den producerede vedvarende energi. Der er derfor indgået PPA-aftaler med flere større virksomheder. Det vidner om, at der i dansk erhvervsliv er en massiv opbakning til reel handling og grøn omstilling,” siger Mogens Hagelskær fra Andel.

Stort naturareal på området

På solcelleparkens område er der udover solcelleanlægget udlagt naturarealer, der består af eksisterende natur med blandt andet skov, mose og søer og tidligere landbrugsjord, hvor der er udsået urter af regional oprindelse. Der vil senere også blive plantet træer og buske for at skabe variation i landskabet.

Hele naturarealet afgræsses med naturkvæg, der bidrager til pleje af arealet og forbedring af biodiversiteten. Græsarealerne helt op til selve solcelleanlægget afgræsses af ca. 500 får.

”Overordnet rummer projektet en ambitiøs planlægning for både natur, biodiversitet og naboskab, som flugter med Andels ambitioner og krav til solcelleanlæg,” siger Mogens Hagelskær.

For besøgende byder området desuden på vandre- og løberuter, udkigstårn og flere bord-bænkesæt, hvor naboer og besøgende kan nyde friluftslivet.

/EHS

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.02.2026Installator.dk

Tid til at finde de bedste unge talenter

16.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn