Arbejdsgivere og fagforbund vil løse ledighed med robotter

En række nye initiativer fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-forbund skal hjælpe med at skaffe flere hænder til den manglende arbejdskraft i installationsbranchen.

TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-forbund lægger særlig vægt på øget inddragelse af robotter i installationsbranchen. Foto: Arkivfoto.

TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund præsenterede i sidste uge ni initiativer i fællesskab for at løse manglen på arbejdskraft – blandt andet større inddragelse af robotter og fokus på mere kvalitet i lærlingeuddannelserne.

”Vi kan se, at branchen udfordres af en stigende mangel på arbejdskraft. 42 procent af virksomhederne oplever således, at manglen på kvalificerede medarbejdere begrænser produktionen,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

”Det er et stort problem med tanke på, at elektrikerne er helt centrale for den grønne omstilling, som i høj grad bygger på, at der installeres de rigtige grønne og digitale løsninger både i private hjem, virksomheder og offentlige bygninger. Derfor kan manglen på faglærte hænder hæmme mulighederne for at nå klimamålene,” supplerer Jørgen Juul Rasmussen, forbundsformand for Dansk El-Forbund.

Brug for en bred indsats
Ifølge de to organisationer er de aktuelle politiske initiativer fra regeringen og den nylige trepartsaftale om manglen på arbejdskraft ikke tilstrækkelige til at løse de udfordringer, man oplever i installationsbranchen.

LÆS OGSÅ: Arbejdsgivere efterlyser løsninger på manglende hænder

”Vi bliver nødt til at trække på alle midler for at vende udviklingen, så vi ikke indenfor få år kommer til at stå med alvorlige flaskehalsproblemer,” siger Jørgen Juul Rasmussen.

”Og det gør vi bedst med en fælles indsats, der også omfatter både arbejdsgivere og -tagere. Det er derfor, vi nu går sammen om ni konkrete initiativer,” siger Troels Blicher Danielsen.

Ni-punktsplanen inkluderer blandt andet ønsker om en undersøgelse af muligheder for større inddragelse af robotter, reduktion af bureaukratiet i forbindelse med rekruttering af udlændinge og øget regional dialog mellem arbejdsmarkedets parter. Læs hele planen her.

Tid til konkret handling
”Det er naturligvis vigtigt, at vi får kortlagt behovet, men der er også brug for konkret handling her og nu – eksempelvis når det gælder om at gøre det lettere for virksomhederne at rekruttere udenlandsk arbejdskraft. Det kan fx ske ved kortere sagsbehandling i det offentlige system, bedre offentlige, digitale løsninger og generelle lettelser i de administrative byrder for virksomhederne,” uddyber Troels Blicher Danielsen.

”Derudover er det helt centralt, at man styrker mulighederne for opkvalificering af både faglærte og ufaglærte, så de kan byde ind med de tidssvarende kompetencer, der er så hårdt brug for, samtidig med vi som branche sikrer ordentlige vilkår for dem, der ønsker at blive længere på arbejdsmarkedet,” understreger Jørgen Juul Rasmussen.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning