Brødrene Dahl og Optimera flytter sammen

Optimera og Brødrene Dahl flytter sammen i Grindsted og samler dermed deres ekspertise på én adresse. Beslutningen skyldes både økonomiske og logistikmæssige hensyn.

Selvom Brødrene Dahl og Optimera fremover deler tag i Grindsted, vil de fortsat fungere som to selvstændige butikker med separate indgange, sortimenter og varelagre. Foto: Brødrene Dahl..

Grossisten Brødrene Dahl er flyttet fra den ene ende af Grindsted og ind hos byggemarkedskæden og søstervirksomheden Optimera på Odinsvej. Sammenflytningen skyldes blandt andet et økonomisk rationale.

Læs også: Brødrene Dahl bygger ny butik med større sortiment

”Beslutningen er i bund og grund udtryk for almindelig sund fornuft. Vi er begge en del af Saint-Gobain Distribution Denmark, og nu hvor der er plads nok hos Optimera, hvorfor så betale husleje for noget, man egentlig ikke har brug for?”, siger Claus Bertelsen, forretningschef for Brødrene Dahl i Grindsted.

Selvstændige butikker
Selvom virksomhederne fremover deler tag, vil de fortsat fungere som to selvstændige butikker med separate indgange, sortimenter og varelagre. Og Claus Berthelsen understreger, at der heller ikke ændres ved butikkernes koncepter. Brødrene Dahl vil forsat kun handle med professionelle håndværkere, mens Optimera både har professionelle og private kunder.

”Installatørerne vil ikke komme til at møde slutkunder i Brødrene Dahl-butikken, men mangler man som installatør nogle byggematerialer, bliver det da klart nemmere at kunne svinge indenom hos Optimera lige ved siden af”, siger Claus Bertelsen.

Læs også: Brødrene Dahl vil holde døgnåbent

Byggeriet som fælles referenceramme
Ud over de økonomiske besparelser betyder den fælles adresse også, at medarbejderne kommer tættere på hinanden. Dermed får de mulighed for at sparre med hinanden og dele viden, både hvad angår produkter og byggeprocesser.

”Selvom vi henvender os til forskellige kunder, er vores fælles referenceramme byggeriet, som begge parter har dyb erfaring med. Det vil både komme os selv og vores kunder til gavn, at vi er helt tæt på hinanden i dagligdagen”, siger han. 

-SSM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt