Erhvervsorganisationer: GDV-ordningen skal justeres

GDV-ordningen skal være mere enkel, mener repræsentanter fra Tekniq, Arbejdsgiverne og Danske Vandværker.

GDV-ordningen skal justeres så den bliver mere enkel og forståelig. Sådan lyder budskabet i en klumme på altinget.dk, skrevet af Birger Tannebæk Christensen, teknisk konsulent i Tekniq, Carsten Essler Helmer, branchekonsulent for Arbejdsgiverne og Robert Jensen, juridisk rådgiver i Danske Vandværker.

Der er brug for en justering, hvis både forhandlere, installatører og forbrugere skal kunne gennemskue og stole på ordningen, mener de tre skribenter. De giver følgende konkrete bud på justeringer:

1) Én dansk ordning. Lande behandler drikkevand forskelligt. Danmark benytter fx udelukkende grundvand som drikkevand, i modsætning til de nabolande, GDV-ordningen sidestiller sig med – Tyskland, Sverige og Holland. Der er brug for én dansk ordning, hvis det skal give bedst mening for landet.

2) Obligatorisk mærkning af alle produkter. Med de nuværende regler er det frivilligt om producenterne udstyrer deres produkter med mærkning og det skaber ifølge branchefolkene usikkerhed. Den obligatoriske mærkning skal genindføres.

Læs også: Minister er klar til at fjerne ny GDV-ordning

3) Fastholdelse af høje, danske sundhedskrav, klare grænseværdier og enkle procedurer for godkendelse af byggevarer. Godkendelsesproceduren har været langsommelig og indviklet, mener skribenterne, og der er derfor brug for en enkel og gennemskuelig procedure, som ikke går på kompromis med de høje, danske sundhedskrav til produkter og stoffer.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Minimax Danmark

Sponseret

Hvem har 40 års erfaring i ryggen?

13.06.2025Installator.dk

VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

12.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Nyt fleksibelt bundmodul fra Pettinaroli

09.06.2025TOTO

Sponseret

Hvordan påvirker sanitet forbruget i hverdagen?

06.06.2025LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

CO2-fri produktion rykker ind i badeværelset

26.05.2025TOTO

Sponseret

Udvikling af miljømæssigt lederskab

26.05.2025Installator.dk

VVS´25 slog rekorder

26.05.2025Minimax Danmark

Sponseret

Effektiv harpiks - udvider sig ikke når kalken optages!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle