Brandalarmer sparer dyr forsikring

Karlslunde Skole har fået automatiske brandalarmer, så Greve Kommune sparer på forsikringsudgifterne. Det giver tryghed på skolen og i bygningsforvaltningen.

Billig forsikring og sikkerhed mod brand. Der er brede smil hos Niels Iversen, Fugmann (th. i polotrøje) og Kim Andreassen, Greve Kommune (tv. i sort jakke). Med branddetektorer overalt på skolen og automatisk varsling af alarmcentralen vil brandvæsenet være på ildstedet på få minutter..

Greve Kommune har siden 2010 opsat automatiske brandalarmer på alle kommunens 11 skoler. Karlslunde Skole har siden årsskiftet haft et anlæg fra el-installationsfirmaet Fugmann.

Læs også: Skoler brandsikrer som aldrig før

”Vi kunne få en billigere forsikring, hvis vi havde et automatisk brandanlæg. Vi gør det både for at få sikkerhed for vores skolebygning, men også for den lavere forsikringspræmie”, siger Kim Andreassen, bygningskonstruktør i Greve Kommune syd for København.

Vigtig serviceaftale
Det koster 500.000-800.000 kroner at sætte et automatisk brandanlæg op på en skole. Læg dertil en årlig serviceaftale til 15.000 kroner. På Karlslunde Skole har kommunen valgt en omfattende løsning med 400 detektorpunkter, røg- og varmemålere, så alle skolens hjørner er dækket af brandalarmen. Nu kan både elever og voksne være sikre på, at deres skole ikke brænder ned, så længe installationen bliver passet.

”Så længe vi har en serviceaftale og vedligehold på anlægget, kan vi være trygge. For ellers er det en falsk tryghed”, siger Kim Andreassen.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

14.10.2025ASSA ABLOY Opening Solutions Denmark A/S

Sponseret

Nu kan du administrere DoorBird dørtelefonerne i ASSA ABLOY Access

07.10.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

PassGate - Gør telefonen til din nøgle

07.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Lan-Com A/S introducer samledåse til alarm-installationer

30.09.2025Installator.dk

Regeringen hæver beredskabsniveauet til orange

29.09.2025Installator.dk

Sikkerhed i moderigtigt, komfortabelt og bæredygtigt design

29.09.2025Installator.dk

Installatører mærker stigende fokus på nødstrøm

29.09.2025DESITEK A/S

Sponseret

DEHNsense EFD – ekstra sikkerhed i arbejdet på elektriske anlæg

29.09.2025UVEX ARBEITSSCHUTZ GMBH

Sponseret

Uvex sikkerhedsbriller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle