Bright indgår samarbejdsaftale med international belysningsproducent

Den danske belysningsproducent Bright har indgået et samarbejde med Sylvania, der i mange år har været førende inden for LED-lys og lysstyring. Bright mener, at samarbejdet også bliver en fordel for de elinstallatører, som de samarbejder med.

Fremover er Bright med den nye samarbejdsaftale sikret adgang til et stort sortiment af armaturer og lysstyring fra Sylvania. Foto: Bright..

En ny samarbejdsaftale, som Bright har indgået med Sylvania, betyder, at belysningsproducenten fremover er sikret adgang til et stort sortiment af armaturer og lysstyring.

Læs også: Bedre lys i børnehuse med færre armaturer

Dermed håber lighting designer hos Bright Martin Calstrup også, at man kommer til at stå stærkere i konkurrencen på de større projekter, hvor det både kræver et stort sortiment af armaturer, hurtig levering og de bedste løsninger inden for lysstyring.

”Samarbejdet blåstempler det, vi arbejder med hos Bright. Når Sylvania laver en aftale med os, er det fordi, de kan lide den måde, vi tænker og arbejder med lys på, og som flugter godt med deres løsninger”, siger han og fortsætter:

”Sylvania har løsninger i alle kvaliteter og prisklasser, der passer godt til danske forhold. De har nogle af de bedste armaturer til alt fra svinestalden til lagerhallen og kontordomicilet med løsninger til alt fra kopirum til direktionslokaler. Sammen med vores eget Bright udvalg, kan vi helt enkelt byde ind på nogle projekter, som vi ikke havde muskler til før”.

Til gavn for installatører
Hos Bright understreger man desuden, at samarbejdet også er en fordel for de elinstallatører, man samarbejder med.

Læs også: Avanceret LED-løsning på DTU's nye bibliotek

”De vil opleve, at de kan få de mest almindelige armaturer i løbet af en uge. I løbet af kort tid, vil vi også være lagerførende med de mest populære Sylvania armaturer og lysstyringssystemer, så de kan hente dem direkte hos os i Karlslunde”, siger Mette Stilling Tarnø, adm. direktør i Bright.

- JMA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

22.08.2025Installator.dk

Elafgiftsdyk truer ladebranchens forretningsmodel

22.08.2025Installator.dk

Elbranchen mangler skuemestre: ”Man må selv tage ansvar”

21.08.2025Installator.dk

Fjernelse af elafgift kan ramme etablering af solcelleanlæg

21.08.2025Installator.dk

Dansk Metal om el-udspil: Grøn fornuft og socialretfærdighed

21.08.2025Installator.dk

Brancheforeninger jubler: Regeringen vil fjerne elafgiften

21.08.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

3200W Rack monterbar Bly-syre og Li-ion batterilader

20.08.2025Alcadon ApS

Sponseret

FORDELE BEKRÆFTET AF ELTEL: CommScope NOVUX® er modularitet, enkelhed og hurtig fiber udrulning

20.08.2025Installator.dk

Batterier skal spille med på alle elmarkeder – ikke kun frekvensregulering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

25.06.2025

Sted

Online + classroom

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Energifysik og energisystemer (Fag A)

Vil du levere optimale energiløsninger? Så lær at forstå, hvordan energi skabes, transporteres og lagres.

Dato

27.08.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Energikonsulent 1 - enfamiliehuse

Bliv certificeret energikonsulent for mindre bygninger.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Byggeteknik - mindre byggerier

Lær at vurdere de beregnede resultater i byggemæssige sammenhænge.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup + Online

EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Grundkursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams