Brødrene Dahl udvider med ny lagerhal

Danmarks største grossist inden for VVS, vand og kloak har udvidet sin lagerkapacitet med en ny 400 kvm. stor koldhal, der er specialdesignet og opført af Hallgruppen.

Foto: Hallgruppen

“Vi havde behov for en enkel løsning til opbevaring af varer, der kan tåle udsving i temperatur, og her leverede Hallgruppen en koldhal, som matcher vores krav til størrelse, funktionalitet og en god pris,” siger Henrik K. Goldschmidt, afdelingsleder hos Saint-Gobain, der ejer Brødrene Dahl.

Den nye hal på 20 x 20 meter er opført i direkte sammenhæng med Brødrene Dahls eksisterende bygning i Helsingør, oplyser Hallgruppen i en pressemeddelelse.

“Vi oplever et stigende behov for faste lagerbygninger, som bliver en del af eksisterende faciliteter. Det stiller krav til fleksibilitet og præcision, og det er netop dér, vi har vores styrke,” siger Kim Jansdorf, direktør for Hallgruppen i Danmark.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Inspectly gør arbejdet lettere og reducerer risikoen for afvigelser hos Focus Moduler

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle