Bump mod grøn el til lastbiler skal ryddes af vejen

Hønen, ægget og foderet: Lastbiler, ladeudstyr og grøn strøm på elnettet skal løbende matche hinanden, når 40.000 lastbiler skal omstilles fra at køre på fossilt brændstof til elektricitet fra vind og sol.

Driftsdirektør Michael Mertov fra Peder Olsen & Søn, direktør John Dyrby Paulsen fra Dansk e-Mobilitet og direktør Per Sørensen fra TREFOR El-net er enige om, at samtale fremmer forståelsen for hinandens udfordringer.. Foto: Jesper Tornbjerg/Green Power Denmark

Hovedparten af den tunge vejtransport skal over de kommende år omstilles til grøn elektricitet, men det kræver, at alle de involverede parter – vognmænd, elnetselskaber, ladeoperatører, aggregatorer og andre aktører – bliver bedre til at forstå hinandens behov og barrierer.

“Vi skal sætte os ned og snakke sammen,” fastslår driftsdirektør Michael Mertov fra Peder Olsen & Søn i en paneldebat på Elektrificeringsscenen på El & Teknik ’24 i Odense torsdag.

Busser og skraldebiler har vist den elektriske vej, og Lastbiler til lokal og regional transport kan få et tilsvarende gennembrud, forventer han – især hvis staten prioriterer at støtte udrulning af ladeinfrastruktur til depotladning, når den skal fordele allerede aftalte 750 mio. kr.

“Enig! Hvis ladeinfrastrukturen ude hos vognmændene falder på plads, så skal lastbilerne nok komme,” siger direktør John Dyrby Paulsen fra Dansk e-Mobilitet, der vurderer, at ’god forretning’ for lastbiler med el-drift kun ligger 2-3 år ude i fremtiden.

Han glæder sig over, at Vejdirektoratet er ved at opbygge offentlig ladeinfrastruktur langs hovedfærdselsårerne, og at også private aktører er i fuld gang i en række knudepunkter. Imidlertid er det afgørende, mener Dansk e-Mobilitet, at også vognmændene får starthjælp til den forholdsvis dyre investering i ladeudstyr.

Men flere ladestandere til lastbiler kræver en udbygning af kapaciteten i elnettet, og her kan behovet for kapacitet alene til lastbiler og andre former for tung transport stige fra ca. 25 MW i 2025 til over 250 MW i 2050, påpeger direktør Per Sørensen, Trefor Elnet.

“Trefor El-net skal bygge ni nye 60-/10 kV-stationer og opgradere fem eksisterende de næste ti år, siger Per Sørensen med det forbehold, at virkeligheden presser sig på og løbende kræver justeringer af netudviklingsplanerne både lokalt og hos Energinet.

Mange komponenter har lange leveringstider, så Per Sørensens råd til vognmænd og andre aktører med ambitionerne om at øge elforbruget er klart: Kom i god tid - kom med en god plan.

Per Sørensens råd til det politisk-administrative system er også klart: Netselskaberne skal have bedre muligheder for at investere, før behov opstår.

“Som det er nu, må vi ikke bruge penge, før kunden er i butikken. Hvis vi investerer ’up front’ bliver vi straffet,” påpeger Per Sørensen.

Kilde: Green Power Denmark

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

Intelligent opladning skal sikre et elnet i grøn balance

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding