Bygningspuljen lukker: 340 millioner kroner på vej til boligforbedringer

Energistyrelsen har nu modtaget ansøgninger om tilskud fra Bygningspuljen, der overstiger de cirka 340 millioner kroner, som er afsat til boligforbedringer, der gavner klimaet.

Der er mulighed for at søge om tilskud i næste runde i 2022. Foto: Arkiv..

Siden tirsdag den 28. september har borgere kunnet søge tilskud til boligforbedringer, der sparer energi og i sidste ende gavner klimaet. Energistyrelsen har nu modtaget ansøgninger om midler, der overstiger puljens størrelse på cirka 340 millioner kroner, og puljen er derfor lukket for yderligere ansøgninger i 2021.

Der vil igen blive mulighed for at søge om tilskud til grønne boligforbedringer i 2022, hvor der er afsat 430 millioner kroner ud af i alt cirka 2,5 milliarder kroner over perioden 2020-2026.

Energistyrelsen har i denne runde modtaget knap 17.000 ansøgninger til Bygningspuljen, hvoraf knap 12.000 har søgt om tilskud til varmepumpekonvertering, mens cirka 5.000 har søgt om tilskud til energieffektive boligrenoveringer.

Sagsbehandlere vurderer alle ansøgninger

Energistyrelsens sagsbehandlere er i gang med at behandle de mange ansøgninger, der er modtaget. Hver ansøgning behandles løbende i den rækkefølge, de er modtaget, og de første tilsagn er allerede blevet givet.

Læs også: Varmepumpe-barriererne forsvinder

Energistyrelsen opfordrer ansøgere til at væbne sig med tålmodighed, idet de sigter mod at have givet alle tilsagn ved årsskiftet. Man kan se sin status for ansøgning ved at logge ind på portalen.

Nye muligheder i 2022

Der er mulighed for at søge om tilskud i næste runde i 2022. Det er også muligt allerede nu at få installeret en varmepumpe på abonnement med støtte, hvis man ønsker at skifte opvarmningsform til varmepumpe. Læs mere om dette på SparEnergi.dk.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Annonce

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle