Caverion henter direktør hos NCC

Jørgen Leivsgard Christensen er tiltrådt som direktør for projekter i Danmark hos Caverion A/S.

Jørgen Leivsgard Christensen, 51, er ny direktør for danske projekter i Caverion .

Jørgen Leivsgard Christensen, 51, er ny direktør for danske projekter i Caverion. Jørgen Leivsgard Christensen er oprindelig elinstallatør og har i 24 år arbejdet i NCC Construction Danmark, hvor han de sidste 14 har været direktør for teknik-sektionen.

I Caverion står han i spidsen for Projekter – et forretningsområde, der arbejder med store teknik-entrepriser, både som projektleder og udførende. Her er OPP og OPS (offentlig-private partnerskaber og samarbejder) et fokusområde for Caverion.

Skal i gang med stort OPP-projekt
Jørgen Leivsgard Christensen kan se frem til, at hans forretning skal stå for teknikentreprisen på et af landets allerstørste OPP-projekter, når byggeriet af et 41.000 kvadratmeter stort kontorhus på Kalvebod Brygge i København går i gang efter sommerferien. Her får Energistyrelsen, Banedanmark, Trafikstyrelsen og Vejdirektoratet til huse. Byggeriet er færdigt i 2017, hvorefter Caverion skal stå for driften af ejendommen de første 25 år.

Fitness og en gammel Folkevogn
Jørgen Leivsgard Christensen har arbejdsplads i Caverion Skovlunde, hvor han selv stammer fra. Nu bor han i Humlebæk sammen med fru Jeannie og deres to børn på fem og 10 år. Derudover har han en ældre, udeboende datter. Fritiden går med at passe det ældre hus, men også fitness og løb. Og familien – og den 50 år gamle veteranbil VW Karmann Ghia – får også en del opmærksomhed.

Caverion designer, installerer og servicerer brugervenlige og energieffektive tekniske løsninger til bygninger, infrastruktur, industrianlæg, marine og offshore. I Danmark har Caverion mere end 1.000 ansatte fordelt på 14 servicecentre. Virksomheden har tidligere været kendt som ER-Electric, ABB Electric og senest YIT, men skiftede i 2013 navn til Caverion.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup