CBRE åbner afdeling nr. 20 i Fredericia

Den 1. april åbner CBRE en ny afdeling i Fredericia og runder dermed 20 afdelinger på landsplan. Den nye lokation skal styrke den landsdækkende servicepartners tilstedeværelse i trekantområdet, hvor efterspørgslen fra industrivirksomheder er stigende.

Den nye afdeling i Fredericia vil primært tilbyde kompetencer inden for el-service, mekaniske løsninger, lovpligtige eftersyn og el-infrastruktur.. Foto: CBRE Teknisk Servicepartner

Åbningen af afdeling nr. 20 er ifølge CBRE en vigtig milepæl i selskabets vækststrategi og skal den nye afdeling skal bringe virksomheden tættere på områdets industrivirksomheder, hvor potentialet for vækst er stort.

“Vi har allerede kunder i trekantområdet, men ved at etablere os mere lokalt får vi mulighed for at styrke vores position og levere endnu mere målrettet service – særligt til industrivirksomhederne i området. Åbningen i Fredericia er derfor et naturligt næste skridt i vores strategi om at være tæt på kundernes hverdag og behov,” siger Stig Wermuth, direktør for CBRE Teknisk servicepartner.

Til at stå i spidsen for den nye afdeling har CBRE udpeget Kent Kirkegaard, som har været en del af virksomheden siden 2021 og som nu skal lede opbygningen af den nye afdeling, der primært vil tilbyde kompetencer inden for el-service, mekaniske løsninger, lovpligtige eftersyn og el-infrastruktur.

-emte

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle