Cloudbaseret elektronisk adgangskontrol gør din hverdag nemmere og mere fleksibel

Roskilde Office Space har fået implementeret cloudbaseret exivo elektronisk adgangskontrol – et nyt og brugervenligt adgangskontrolsystem, der kan styres og administreres online fra alle platforme uden for bygningen.

Ifølge salgsudviklingschef hos Carl Ras, Jan Brevadt, vil behovet for en cloudbaseret adgangskontrol kun vokse i fremtiden hos både virksomheder, institutioner og på det private marked. Foto: Carl Ras..

Med et kontorfællesskab bestående af 120 kontorpladser, fordelt mellem 40 forskellige virksomheder, har Martin Hammer Graarup svært ved at forestille sig en velfungerende hverdag uden cloudbaseret exivo elektronisk adgangskontrolsystem. Han er ejerleder af kontorfællesskabet Roskilde Office Space, der udlejer kontorpladser og lokaler til virksomheder og kursister i Roskilde og omegn.

”I modsætning til almindelig elektronisk adgangskontrol, der skal styres og administreres via Apple computere og Safari, kan denne cloudbaserede løsning tilgås fra alle platforme og webbrowsere med styring af alle funktioner. Jeg kan altså nemt og hurtigt ændre i systemet via min telefon, en Ipad, en Macbook eller en windowsbaseret PC. Løsningen sørger samtidig for, at vores system hele tiden opdateres med nyeste funktioner, og vi er altid sikret den nyeste software”, fortæller Martin Hammer Graarup.

Han fortæller, at det skaber stor fleksibilitet i hverdagen for ham, at han kan åbne og administrere systemet online ude fra bygningen.

Større sikkerhed

En anden fordel ved adgangskontrolsystemet er ifølge Martin Hammer Graarup sikkerheden, da de nu har fuld kontrol over, hvem der har adgang til bygningen.

”Jeg kan for eksempel begrænse adgangen for bestemte brugere i systemet, så de kun har adgang til et bestemt område i bygningen. Gennem adgangsloggen kan jeg samtidig se, hvem der har låst en dør op med sin nøglebrik og i hvilke rum i bygningen, vedkommende har været til stede”, siger han.

Mistes der en nøglebrik, har Martin Hammer Graarup mulighed for at deaktivere den i systemet med det samme, ligesom han hurtigt kan aktivere en ny nøglebrik. Det minimerer driftsomkostninger for Roskilde Office Space.

Voksende behov for cloudbaseret adgangskontrol

Carl Ras er distributør og leverandør af alle dørprodukterne til det cloudbaserede exivo elektronisk adgangskontrolsystem, der er produceret af Dormakaba.

Ifølge salgsudviklingschef hos Carl Ras, Jan Brevadt, vil behovet for en cloudbaseret adgangskontrol kun vokse i fremtiden hos både virksomheder, institutioner og på det private marked.

”Vores hverdag bliver stadig mere digital, og det gælder også for vores døre og låse. Vi ser flere og flere større virksomheder og offentlige institutioner, der vælger en elektronisk adgangskontrolløsning til deres bygning”, siger han.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus