Danfoss flytter produktion fra Kina til Viby

I løbet af 2014 flytter Danfoss Heating Solutions produktionen af 2,3 millioner ventiler til radiatortermostater tilbage til Danmark. De er hidtil blevet produceret af kinesiske underleverandører, men fremover placeres opgaven på Danfoss’ fabrik i Viby.

Danfoss flytter rundt på produktionen af blandt andet ventiler.

Produktionen af 2,3 millioner ventiler til radiatortermostater bliver flyttet fra Kina til Danmark. Samtidig flytter Danfoss Heating Solutions produktion fra Kina til divisionens fabrik i Bulgarien, mens en mindre del af de ventiler, der hidtil er blevet produceret i Viby, fremover skal fremstilles i Kina. Ændringerne er resultatet af en revurdering af, hvor produktion er mest rentabel for Danfoss Heating Solutions.

”Vi har længe haft den holdning, at vi ville producere der, hvor det er bedst – ikke nødvendigvis der, hvor det er billigst målt i timelønninger eller lignende. Det er væsentligt at have dette for øje – der er tale om en langt mere nuanceret vurdering med udgangspunkt i en bred betragtning på produktion og ikke bare en snæver omkostningsbetragtning,” forklarer Vice President for Supply Chain i Danfoss Heating Solutions, Thomas Hohwü i en pressemeddelelse.

Skaber arbejdspladser
Danfoss vurderer, at beslutningen vil betyde flere arbejdspladser hos Danfoss i Viby, men ifølge Thomas Hohwü er det endnu for tidligt at sige noget om, hvor mange jobs, der bliver tale om. Den umiddelbare vurdering er, at der kun bliver tale om 5-10 nye stillinger.

Med den nye produktion af ventiler til radiatortermostater øges det samlede antal messingkomponenter, der produceres i Viby, til over 80 millioner årligt. Samtidig åbner Danfoss for nye investeringer i produktionsanlægget med henblik på at kunne udnytte den kapacitet, der er til stede, fuldt ud. Danfoss skønner, at kapaciteten kan øges med omkring 20 procent.

-LA

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026TOTO

Sponseret

Transparens skaber trygge toiletbygninger!

19.01.2026LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

LAUFEN med friske bud på håndvasken

16.01.2026Geberit A/S

Sponseret

Én samlet løsning med Geberit WC-system

16.01.2026Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain skifter til genbrugsemballage for at reducere miljøpåvirkningen

14.01.2026Installator.dk

Pæne lønstigninger til VVS´ere i 2025

12.01.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl klar til kloakmessen i Fredericia 2026

12.01.2026TOTO

Sponseret

Salget af TOTOs douche-toiletter stiger vildt – nu til 70 mio. enheder

08.01.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn