Danfoss flytter produktion fra Kina til Viby

I løbet af 2014 flytter Danfoss Heating Solutions produktionen af 2,3 millioner ventiler til radiatortermostater tilbage til Danmark. De er hidtil blevet produceret af kinesiske underleverandører, men fremover placeres opgaven på Danfoss’ fabrik i Viby.

Danfoss flytter rundt på produktionen af blandt andet ventiler.

Produktionen af 2,3 millioner ventiler til radiatortermostater bliver flyttet fra Kina til Danmark. Samtidig flytter Danfoss Heating Solutions produktion fra Kina til divisionens fabrik i Bulgarien, mens en mindre del af de ventiler, der hidtil er blevet produceret i Viby, fremover skal fremstilles i Kina. Ændringerne er resultatet af en revurdering af, hvor produktion er mest rentabel for Danfoss Heating Solutions.

”Vi har længe haft den holdning, at vi ville producere der, hvor det er bedst – ikke nødvendigvis der, hvor det er billigst målt i timelønninger eller lignende. Det er væsentligt at have dette for øje – der er tale om en langt mere nuanceret vurdering med udgangspunkt i en bred betragtning på produktion og ikke bare en snæver omkostningsbetragtning,” forklarer Vice President for Supply Chain i Danfoss Heating Solutions, Thomas Hohwü i en pressemeddelelse.

Skaber arbejdspladser
Danfoss vurderer, at beslutningen vil betyde flere arbejdspladser hos Danfoss i Viby, men ifølge Thomas Hohwü er det endnu for tidligt at sige noget om, hvor mange jobs, der bliver tale om. Den umiddelbare vurdering er, at der kun bliver tale om 5-10 nye stillinger.

Med den nye produktion af ventiler til radiatortermostater øges det samlede antal messingkomponenter, der produceres i Viby, til over 80 millioner årligt. Samtidig åbner Danfoss for nye investeringer i produktionsanlægget med henblik på at kunne udnytte den kapacitet, der er til stede, fuldt ud. Danfoss skønner, at kapaciteten kan øges med omkring 20 procent.

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup