Kunstig intelligens-app skal gøre livet lettere for installatører

Danfoss har lanceret en app, der bruger kunstig intelligens. Med hjælp fra den kan tekniske installatører fremover komme til at spare både tid, fejlbestillinger og tabt produktion, lyder prognosen.

En ny app med kunstig intelligens kan via et billede finde fejl i systemer. Arkivfoto..

En teknisk installatør tager et billede med sin smartphone, og med hjælp herfra analyserer han fejlene i et system. Det scenarie er ikke længere langt ude i fremtiden. Kunstig intelligens er her, og kan allerede ses helt konkret i noget så hverdagskendt som en smartphone-app.

Blandt andre Danfoss sat sig for at finde ud af, hvad kunstig intelligens kan gøre, og virksomheden har netop lanceret en app, der kan gøre livet lettere for tekniske installatører som beskrevet ovenover.

Det skriver Børsen.

Læs også: Dansk byggeri: Digitalisering i byggeriet er godt på vej

"Baggrunden for, at vi kiggede på det her område, var, fordi vi vidste, der var udfordringer og mangel på køleinstallationsteknikere. Mange af de softwareløsninger, vi udvikler, skal gøre det nemmere for installatører at løse problemer. Vi kan ikke påvirke udbuddet af teknikere, men vi kan gøre noget mere effektivt. Produktet rammer ned i det”, siger digital entreprenør i Danfoss, Kasper Risbjerg, til Børsen.

Appen scanner eksempelvis en reservedel, som behandles i skyen ved hjælp af såkaldt 'AI deep learning', som er en af de mere avancerede løsninger inden for kunstig intelligens. Derefter giver appen et svar med 92 procent nøjagtighed og fortæller en af Danfoss' 30.000 reparatører, hvilken konkret reservedel der skal udskiftes og bestilles, når de servicerer en af de mange forskellige maskiner ude hos Danfoss' kunder. Det sparer både tid, fejlbestillinger og tabt produktion.

"Vi starter ikke med teknologien for teknologiens skyld. Vi starter med et kundeproblem eller forretningsmulighed og spørger os selv, om den her teknologi kan bruges. Der, hvor vi kan skabe en forskel, er, når en computer kan kende forskel på eksempelvis to ventiler, for det kræver specialistviden”, siger ansvarlig for digital transformation i Danfoss, Thomas Kolster, til Børsen.

Danmark fører i Europa
Udover Danfoss er flere andre større danske virksomheder i gang med at arbejde med kunstig intelligens. I en ny undersøgelse, der er udarbejdet af Microsoft, viser det sig, at 96 procent af de 25 største danske virksomheder arbejder med kunstig intelligens. Det gør dermed Danmark til det førende land sammenlignet med resten af Europa, hvor gennemsnittet ligger på 71 procent.

Det glæder digitaliseringspolitisk chef i Dansk Industri, Christian Hannibal, der også ser det som forventet.

"Danmark er europamester i digitalisering, så vi skulle gerne være over det europæiske gennemsnit. Det, vi bliver målt på normalt, er basal digitalisering, som hvor mange der har en hjemmeside. Så det er godt at se, at vores styrkepositioner på det basale også smitter af på det mere avancerede, som undersøgelsen viser, som kunstig intelligens”, siger han til Børsen og fortsætter:

"Kunstig intelligens er en teknologi, der kan omkalfatre ret store dele af ens forretning. Det tror jeg, de fleste af de her virksomheder har indset potentialet i”.

Læs også: Augury og Grundfos i digitalt partnerskab

Det er dog ikke nemt at få skabt værdi ud af kunstig intelligens. Undersøgelsen påpeger, at 52 procent af de danske virksomheder sidder fast i pilotfasen, og blot otte procent af virksomhederne vurderer, at de er på et avanceret stadie i arbejdet med kunstig intelligens.

- JMA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Digitalisering 2018

Relateret indhold

08.07.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

02.07.2025B.E.G.

Sponseret

KNX-komfort på et schweizisk boutique-hotel

19.06.2025EET Danmark A/S

Sponseret

Forbedret sundhed og sikkerhed

12.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

10.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye lystårne er mere synlige og hurtigere at montere

02.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

31.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

05.03.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton lancerer nyt kompakt og alsidig signaltårn til industrielle og kommercielle applikationer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup