Danmark har fyret uden kul i historisk lang periode

Siden maj har Nordjyllandsværket slukket for kulfyringen og det er historisk. For det betyder, at Danmarks energiforsyning i mere end tre måneder har kørt helt uden kul, skriver dr.dk

Foto: Aalborg Forsyning

Kullet har siden 1800-tallet været en hjørnesten i Danmarks el- og varmeforsyning, men har i takt med den grønne omstilling fået en stadig mindre betydning. Og siden maj er der slet ikke brændt kul af i Danmark.

“Det er fantastisk, hvis vi kan klare os uden kul. Kul er noget bras. Så lad os endelig komme af med det,” siger Mogens Rüdiger, energihistoriker og lektor ved Aalborg Universitet, til dr.dk.

Efter lukningen af kulkraftværkerne i Odense, Aarhus og Esbjerg er Nordjyllandsværket det sidste, der benytter det beskidte kul.

Efter at have gennemgået reparationer i løbet af sommeren er værket igen klar til at blive startet, men foreløbig har det ikke været nødvendigt.

“Vi er i Aalborg så heldige, at vi har store mængder overskudsvarme fra cementproduktionen på Aalborg Portland og affaldsvarme fra Nordværk. De to har stort set altid stået for sommervarmen i Aalborg,” siger Jesper Høstgaard-Jensen, der er konstitueret direktør for værket.

De har dog fortsat brug for kul til opvarmningen i Aalborg i nogle år endnu, indtil det planlagte stop ved udgangen af 2028, hvor Aalborg Forsyning får varme fra grønnere energikilder - bl.a. fra en gigantisk varmepumpe, der bruger havvand til at skabe varme.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

05.03.2026Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

02.03.2026BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Effektiv fjernvarmerenovering under komplekse forhold

25.02.2026Brunata A/S

Sponseret

Stigende varmepriser har ramt danskerne - her er fem nemme måder at spare

24.02.2026Belimo A/S

Sponseret

Køling kræver konstant korrekt temperatur

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil forlænge udvindingen af olie og gas

20.02.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

19.02.2026Installator.dk

Professor: Kommuner bør overveje kreditrisiko ved lån til fjernvarmeprojekter

17.02.2026Installator.dk

Forsyningstilsynet: Odsherred Varmes varmepriser er urimeligt høje

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst