Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr.
“Et historisk gennembrud”. Sådan kalder SMVdanmark den foreløbige aftale mellem det danske formandskab for EU Rådet og EU-Parlamentet, der vil forenkle kravene til bæredygtighedsrapporteringen og betyde, at danske virksomheder får fjernet administrative byrder for 6 mia. kr.
“Alene for danske virksomheder er gevinsten mindst 6 mia. kr. om året i byrdelettelser. Bureaukrati og bøvl fjernes," siger erhvervsminister Morten Bødskov om dem foreløbige Omnibus-I aftale, der netop er indgået.. Foto: Erhvervsministeriet
Med den netop indgåede aftale vil kravene til bæredygtighedsrapporteringen blive enklere og mere praktiske at efterleve. For danske virksomheder betyder det, at mængden af byrder vil blive reduceret med 95 pct. i forhold til det oprindelige forslag.
Antallet af omfattede virksomheder reduceres ifølge Erhvervsministeriet fra ca. 2.200 danske virksomheder til ca. 375.
“Alene for danske virksomheder er gevinsten mindst 6 mia. kr. om året i byrdelettelser. Bureaukrati og bøvl fjernes. Regler gøres langt mere simple, så virksomhederne kan bruge kræfterne på det Europa mangler, nemlig at tiltrække flere grønne investeringer, mere vækst og skabe flere grønne arbejdspladser,” lyder det fra erhvervsminister Morten Bødskov.
Og i SMVdanmark har direktør Jesper Beinov, svært ved at få armene ned:
“Det her er et historisk gennembrud for danske SMV’er i kampen mod bureaukrati, bøvl og byrder. Parlamentet og Rådet sender et klart signal om, at man har lyttet til virksomhederne og taget vores nødråb alvorligt,” siger Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark.
Han fremhæver især, at aftalen vil begrænse den såkaldte “tricle down”-effekt, hvor store virksomheders krav skubbes direkte videre til mindre underleverandører og at rapporteringskravene er færre for mindre virksomheder.
Også i Dansk Metal er der tilfredshed med aftalen.
“Det her er godt nyt for Danmark og for danske arbejdspladser. Vi har en ambition om, at Danmark og Europa skal være førende i at skabe gode arbejdspladser – ikke i at skabe mest muligt bureaukrati. Selvom det generelt går godt i Danmark, får vi brug for at ruste Europa endnu mere i konkurrencen med Kina og USA”, lyder det fra Dansk Metals forbundsformand Claus Jensen.
-emte
