Dansk Solcelleforening: Bøvlet at ansøge om solcelletilskud

Ansøgningsproceduren på det private solcellemarked er blevet for bureaukratisk, lyder det fra Dansk Solcelleforening. Energinet mener dog, at forbrugerne har fået en større sikkerhed.

Ifølge tal fra Dansk Solcelleforening peakede det danske solcellemarked i 2012, hvor der i alt blev opsat 400 megawatt (MW). I 2014 var tallet kun på 42. .

Selvom der igen er åbnet op for ansøgninger til endnu en pulje om forhøjet støtte til solceller, er der ikke meget aktivitet på det private solcellemarked. Det skriver finans.dk.

Læs også: Venstre: Folk er mætte af solceller

I denne runde er solcellepuljen på 53,4 MW, men meget af den er et levn fra efterårets pulje, hvor kun omtrent 15 procent blev udnyttet. Ved efterårets pulje lød betalingen for overskydende strøm på 1,02 kroner, mens den i den nye pulje kun er på 88 øre per kilowatttime.

Og tilskuddets størrelse er blot en af årsagerne til, at det går trægt med det private solcellemarked, mener formand for Dansk Solcelleforening, Flemming Kristensen.

”En del af forklaringen er, at tilskuddet gradvist er blevet sat ned. Men en anden væsentlig forklaring er, at det er blevet mere besværligt at få lov til at opsætte et solcelleanlæg. Ansøgningsproceduren er blevet så bureaukratisk, at det kan holde folk fra at søge”, siger Flemming Kristensen til finans.dk og erklærer det private solcellemarked for ’nærmest dødt’.

Fordel for forbrugerne
Sektionschef for solcelleadministrationen hos Energinet, Louise Rønne Christensen, mener også, at det er blevet sværere at ansøge om tilskud. Men hun mener også, at de mere strikse krav giver fordele for forbrugerne.

”De strammere krav er en konsekvens af EU-regler. Men samtidig har forbrugerne fået en bedre beskyttelse, fordi de ved, at de får pengene, når ansøgningen først er blevet godkendt. Der har tidligere været tilfælde, hvor forbrugerne har tabt penge, fordi en solcelleinstallatør havde lovet dem et bestemt afkast, men hvor de så ikke fik anlægget godkendt”, siger Louise Rønne Christensen til finans.dk.

Læs også: Solcelleregler giver grå hår i hovedet

Ifølge tal fra Dansk Solcelleforening peakede det danske solcellemarked i 2012, hvor der i alt blev opsat 400 megawatt (MW). I 2014 var tallet kun på 42.

-SSM

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025