Dansk Varme Service bliver en del af OK

Dansk Varme Service bliver 1. november en del af energiselskabet OK som datterselskab.

Som datterselskab i OK-koncernen fortsætter arbejdet uændret hos Dansk Varme Service, også når det gælder samarbejdspartnere. Foto: OK..

Energiselskabet OK har styrket varmeserviceforretningen med et opkøb af Dansk Varme Service, som 1. november bliver en del af OK-koncernen som nyt datterselskab.

Hos Dansk Varme Service ser man god synergi ved, at to betydelige aktører på varmepumpe- og varmeserviceområdet bliver slået sammen.

”Det vigtigste for os er, at vi sikrer virksomheden i fremtiden, og vores medarbejdere også lander godt, og med det, vi ved om OK, så tror vi, at vi har valgt at sige ja til en virksomhed, som også har stort fokus på medarbejdernes arbejdsforhold,” siger Peter Hansen, som er administrerende direktør i Dansk Varme Service.

Flemming Aa. Jensen, markedsdirektør for energiteknik i OK, ser også flere positive aspekter ved opkøbet for begge virksomheder.

”Med opkøbet af Dansk Varme Service styrker vi vores salgs- og servicedel, og jeg er overbevist om, at begge virksomheder kan drage fordel af hinandens kompetencer og viden på området”, påpeger han.

Fortsætter uden store ændringer

Som datterselskab i OK-koncernen fortsætter arbejdet uændret hos Dansk Varme Service, også når det gælder samarbejdspartnere.

Dansk Varme Service bevarer sin ledelse, hvor Keld Flindt er direktør, og Peter Hansen er administrerende direktør.

I bestyrelsen vil der ske en rokade, hvor blandt andet Flemming Aa. Jensen samt CEO Jørgen Wisborg og COO Niels Ole Christensen fra OK vil indtræde, ligesom OK’s bestyrelsesformand Flemming Rasmussen og næstformand Erik Larsen vil indtræde.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle