Dansk Varme Service bliver en del af OK

Dansk Varme Service bliver 1. november en del af energiselskabet OK som datterselskab.

Som datterselskab i OK-koncernen fortsætter arbejdet uændret hos Dansk Varme Service, også når det gælder samarbejdspartnere. Foto: OK..

Energiselskabet OK har styrket varmeserviceforretningen med et opkøb af Dansk Varme Service, som 1. november bliver en del af OK-koncernen som nyt datterselskab.

Hos Dansk Varme Service ser man god synergi ved, at to betydelige aktører på varmepumpe- og varmeserviceområdet bliver slået sammen.

”Det vigtigste for os er, at vi sikrer virksomheden i fremtiden, og vores medarbejdere også lander godt, og med det, vi ved om OK, så tror vi, at vi har valgt at sige ja til en virksomhed, som også har stort fokus på medarbejdernes arbejdsforhold,” siger Peter Hansen, som er administrerende direktør i Dansk Varme Service.

Flemming Aa. Jensen, markedsdirektør for energiteknik i OK, ser også flere positive aspekter ved opkøbet for begge virksomheder.

”Med opkøbet af Dansk Varme Service styrker vi vores salgs- og servicedel, og jeg er overbevist om, at begge virksomheder kan drage fordel af hinandens kompetencer og viden på området”, påpeger han.

Fortsætter uden store ændringer

Som datterselskab i OK-koncernen fortsætter arbejdet uændret hos Dansk Varme Service, også når det gælder samarbejdspartnere.

Dansk Varme Service bevarer sin ledelse, hvor Keld Flindt er direktør, og Peter Hansen er administrerende direktør.

I bestyrelsen vil der ske en rokade, hvor blandt andet Flemming Aa. Jensen samt CEO Jørgen Wisborg og COO Niels Ole Christensen fra OK vil indtræde, ligesom OK’s bestyrelsesformand Flemming Rasmussen og næstformand Erik Larsen vil indtræde.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle