Differentierede tilskud til varmepumper giver resulater

Tyskland har stor succes med differentierede tilskud til varmepumper på op til 70 pct. af prisen. TEKNIQ efterlyser lignende regler i Danmark.

Foto: Energistyrelsen

De højere og målrettede tilskud har siden 2021 betydet en stor stigning i antallet af varmepumper syd for grænsen.

I Danmark gives et fastbeløb i tilskud uanset om boligejeren bor i en villa til 10 mio. kr. eller et lavt vurderet hus i landdistrikterne.

“Vi efterlyser ikke en kopi af den tyske model. Men vi kan lære noget af deres evne til at målrette indsatsen. Der bør være mere støtte til de boliger, hvor økonomien er en reel barriere for den grønne omstilling, siger Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ.

-emte

Fakta:

I Tyskland kan boligejere få et grundtilskud på 30 procent og en række målrettede tilskud, for eksempel til boligejere med en årsindkomst på under 40.000 euro (ca. 300.000 danske kroner) eller dem, der skifter fra et gammelt olie – og gasfyr. I Danmark er tilskuddet fast: 17.000 kr. til luft/vand-varmepumper og 27.000 kr. til jordvarme – uanset husets størrelse, økonomi eller energimærke. Det svarer til potentielt 10-30 % af omkostningerne. 

Kilde: TEKNIQ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

WEBINAR om større varmepumpeprojekter - Vølund UniPACK

Installator.dk

Digitalisering som drivkraft: Sådan har teknologi løftet installationsbranchen

Installator.dk

Nordic Solar presset af solmarkedet – skifter strategi mod batterier

Installator.dk

Nye testfaciliteter skal styrke sikkerheden omkring batterier

Installator.dk

El & Teknik 2026: Stigende efterspørgsel på solceller og batterier

Installator.dk

Nyt netværk skal styrke belysning og grøn omstilling

Installator.dk

Nordelektro ud med underskud: Var i frit fald – men er nu stabiliseret

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle