Elektrikere: Kædeansvar kan bremse social dumping

Dansk El-Forbund har indgået en aftale med energivirksomheden GreenGo Energy om hvervgiveransvar – også kaldet kædeansvar. Modellen er et effektivt våben mod dumpingvirksomheder, mener forbundet.

Det er lykkedes Dansk El-Forbund (DEF) at lave en ny aftale om hvervgiveransvar med Green Go Energy.  Det skriver fagbladet Elektrikeren.

Energivirksomheden, der blandt andet opstiller solcelleanlæg ved hjælp af tyske underentreprenører, har efter nogle måneders forhandling indgået aftale med DEF. Aftalen om hvervgiveransvar betyder, at entreprenøren står som garant for de overenskomstmæssige forhold – også hos underentreprenører. Hvervgiveren garanterer altså for enhver betaling, fra første til sidste led. 

DEF mener, at aftalen er et godt eksempel på, hvordan man kan komme den sociale dumping på danske arbejdspladser til livs:

”Vi har hidtil haft mange problemer med projekter, hvor en virksomhed får en entreprise, som så splittes op i smådele med mange underentreprenører og udstrakt brug af vikarer. Med denne aftale er der strammet gevaldigt op, mener formanden for afdeling Vestsjælland Erik Magdal og forbundssekretær Ole Tue Hansen.

God udvikling
Tidligere i år lykkedes det DEF at indgå en aftale med det tyske selskab Controlmagic GmbH i forbindelse med byggeriet af kraftvarmeværket Energitårnet. For ud over at det tyske selskab, der bruger over 15 forskellige underleverandører, tiltrådte elektrikeroverenskomsten, accepterede de også det tilhørende hvervgiveransvar.

 ”Det er helt sikkert en måde at indgå overenskomster på fremover. Det er starten på en god udvikling, siger Ole Tue Hansen til Elektrikeren.

 Han glæder sig over, at den seneste udvikling peger hen imod flere aftaler om hvervgiveransvar.

-LA

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup