Elsparefonden: Den sidste kilowatt-time skal være dyrest

Elafgifterne skal indrettes som indkomstskatten, hvor man betaler mest for den sidst tjente krone, mener Elsparefonden. Fonden foreslår, at elafgiften for det ”nødvendige” elforbrug skal være lav, mens det mere luksusprægede ekstraforbrug skal stige betydeligt. På den måde skal danskerne motiveres til at købe elsparepærer og slukke lyset efter sig.

Vores energiforbrug skal ned, mener Elsparefonden, og for at få det ned, skal el beskattes ligesom indkomst. Ligesom princippet om den sidst tjente krone, der er dyrest i skat, så skal den sidst brugte kilowatt-time være dyrest.
”Det, mange ser som hovedproblemet ved indkomstskatten, er en direkte fordel ved elafgifterne. Når prisen på den sidste kWh er høj, vil den økonomiske værdi ved elbesparelser være tilsvarende større. Højere afgifter vil alt andet lige skærpe motivationen for at spare. Det intelligente i dette forslag er, at vi nøjes med at hæve afgiften på det ”overflødige” forbrug, mens afgiften på det nødvendige forbrug sættes ned,” forklarer Elsparefondens sekretariatschef Göran Wilke.

Topskat
Hver dansker bruger i snit 1500 kilowatt-timer om året, men det skal ned på 1000, hvis det står til Elsparefonden. Fonden vil have indført et system, hvor hver enkelt hustand får tildelt 1000 kilowatt-timer om året per person, og hvis elforbruget overstiger de 1000, så falder prishammeren, og personen skal betale ”topskat” for sin el.
De 1000 kilowatt-timer anser Elsparefonden som det nødvendige elforbrug.
”Vi skal ikke tilbage til stenalderen, hvor man ikke må bruge sin spillekonsol. Det drejer sig om apparater, der går i tomgang, og hvidevarer, der sluger el,” siger sekretariatschef Göran Wilke.
Motivation
Han ser gerne, at et sådan elafgiftsystem motiverer danskerne til at få deres elforbrug ned for at undgå at betale mest for deres el.
Det, de kan gøre er blandt andet at investere i elspareskinner, elsparepærer, hvidevarer, der bruger mindre el og huske at slukke for strømmen, når de ikke skal bruge computeren længere og slukker lyset, når de forlader lokalet.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

27.01.2026Installator.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Installator.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

23.01.2026Installator.dk

Green Power Denmark om kritisk situation: Energinet skal i offensiven

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn