Energi Fyn og BetterHome vil overbevise om energirenovering

Energi Fyn og BetterHome indgår et samarbejde med det formål at få flere fynske boligejere til at energirenovere deres ejendomme.

Energi Fyn og BetterHome (der et samarbejde mellem Danfoss, Grundfos, Rockwool og Velux) har indgået et samarbejde, fordi de sammen ønsker at overbevise fynboerne om, at de skal energirenovere deres boliger.

Læs også: Danskere vælger energirenovering frem for nyt køkken

Ifølge Energi Fyn handler det om, at så mange som muligt får øjnene op for energirenovering.

”En moderat energirenovering af landets parcelhuse fra 1960-1990 kan give en årlig energibesparelse på 10-15 milliarder kroner. Hos Energi Fyn har vi stort fokus på at reducere energiforbruget. Derfor har vi allerede et tæt samarbejde med Odense Kommune omkring BedreBolig. Vi støtter også med glæde op om BetterHome, der anviser konkrete løsninger på basis af en gennemgang af fynboernes huse. Jo flere, der gør boligejerne opmærksomme på de mange fordele, der er ved at energirenovere, jo større sandsynlighed er der for, at flere boligejere vælger at energirenovere og dermed bidrager til den grønne omstilling”, siger Henning Rask, energisparechef hos Energi Fyn.

Nemt at energirenovere
Formålet med BetterHome er at gøre det nemt og konkret for husejere at få sat handling bag tankerne om energirenovering.

”Undersøgelser viser, at mange husejere mener, at det er bøvlet at energirenovere deres bolig. I BetterHome lægger vi vægt på at kunne tilbyde husejerne konkrete løsninger, der bidrager til lavere energiforbrug og bedre indeklima”, siger Niels Kåre Bruun, direktør i BetterHome.

Læs også: Uenighed om væksten inden for energirenovering

BetterHome har etableret et tæt samarbejde med lokale håndværksfirmaer rundt om i hele landet. Alle BetterHome-partnere har fået en særlig uddannelse, som gør dem bedre i stand til at vejlede husejeren om de løsninger, der er relevante i det enkelte tilfælde.

Hos Energi Fyn kan boligejere, der ønsker at foretage energirenoveringer, søge om et kontant tilskud. Tilskuddet skal søges inden energirenoveringen påbegyndes. Den realiserede besparelse udbetales som et kontant tilskud på 0,30 kr. inkl. moms pr. godkendt kWh. Det vil sige, at beløbet kun udbetales for den besparelse, man opnår det første år.

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten