Energinet skal have ny direktør

Peder Ø. Andreasen fratræder som direktør for Energinet i starten af 2018. Profilen på hans afløser, der skal findes i løbet af de næste par måneder, er en erfaren leder, der forstår at understøtte selskabets aktiviteter.

Foto: Peder Ø. Andreasen træder tilbage fra direktørposten i Energinet. Fra den 10. december kan interesserede søge stillingen som hans afløser. Foto Palle Peter Skov/Energinet. .

Peder Ø. Andreasen træder tilbage fra Energinets direktørpost i løbet af det første halvår af 2018. Det sker i forbindelse med et planlagt generationsskifte, hvor Peder Ø. Andreasen efter 13 år i direktørstolen ønsker at overlade den til nye kræfter.

“Peder Ø. Andreasen er en fremragende direktør for Energinet. Vi har et rigtig godt samarbejde, og jeg er ked af, at vi ikke får længere tid sammen. Men jeg glæder mig over, at vi i fællesskab kan sikre et godt generationsskifte, hvor vi holder fast i alt det gode, der er skabt i Energinet med Peder i spidsen som administrerende direktør”, siger bestyrelsesformand Lars Barfoed.

Læs også: Caverion Danmark bliver en selvstændig division i 2018

Bestyrelsen med Lars Barfoed i spidsen gør sig nu klar til at finde den afgående direktørs afløser:

”Den profil, vi søger som ny administrerende direktør, er en erfaren leder, som forstår at understøtte alle selskabets aktiviteter med basis i den stærke kultur, der er i virksomheden”, siger Lars Barfoed. Han fortsætter:

”Den administrerende direktør skal fastholde en stærk driftsorganisation centreret omkring forsyningssikkerhed, og samtidig bygge videre på Energinets udviklingsorienterede strategi med fokus på at understøtte bæredygtig energi, regionalt og europæisk samarbejde samt digitalisering”.

Stillingen som adm. direktør for Energinet bliver slået op den 10. december og ansøgningsfristen vil være den 22. januar.

-CHM

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup