Energiuddannelse går online

Gennem et nyt e-læringsprogram er det blevet muligt at opkvalificere sin uddannelse som energivejleder på nettet.

Som uddannet energivejleder kan man nu opkvalificere sig gennem et nyt e-læringsprogram..

Et nyt e-læringsprogram fra Energivejledersekretariatet vil give folk med en uddannelse i energivejledning mulighed for at opkvalificere sig online. Hensigten med tiltaget er, at landets vejledere inden for energi får stærkere og mere opdaterede faglige profiler.

Programmet hedder Faglig Opkvalificering Online, det findes på www.energivejlederen.dk, og det består af seks lektioner samt en selvtest. Ifølge Kristian Vielwerth, seniorkonsulent på Teknologisk Institut og en af drivkræfterne bag læringsprogrammet, kan programmet være med til at sikre konkurrencedygtighed.

Læs også: 3.000 energivejledere skal på den digitale skolebænk

”Også på energirenoveringsområdet går udviklingen stærkt, og for at være konkurrencedygtig på markedet gælder det om at holde sig opdateret med ny viden. Gennem Energivejlederordningen kan efteruddannelse og ajourføring af viden nu gøres med e-læring”, fortæller han.

Et tjekmærke på hjemmesiden
Gennemfører og består man programmet, vil det ud fra ens navn på energivejlederen.dk fremgå med et tjekmærke for opkvalificering.

”Tjekmærket for opkvalificeringen skal gøre boligejerne mere trygge ved at vælge en energivejleder, for det signalerer, at energivejlederen er med på den sidste nye faglige udvikling”, forklarer Kristian Vielwerth.

Læs også: Energivejledning kræver overblik og efteruddannelse

E-læringsprogrammet er gratis for ansatte i virksomheder, der er medlem af Energivejlederordningen. I alt har over 3.000 byggefolk taget uddannelsen til energivejleder siden lanceringen i 2009.

- KLZ

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle