Er du klar til den nye elsikkerhedslov?

Den 1. juli træder nye bekendtgørelser for elsikkerhed i kraft. Det er vigtigt at følge med i udviklingen af nye regler og standarder, mener seniorkonsulent i Dansk Standard, da det giver overblik og forretningsmæssige fordele.

I næste måned træder nye standarder og regler om elsikkerhed i kraft. Dansk Standard påpeger vigtigheden i, som installatør altid at være opdateret, så man kender de nyeste standarder. Arkivfoto..

Inden længe træder bekendtgørelser fra den nye elsikkerhedslov i kraft. Helt præcist den første juli lyder startskuddet for flere af de nye regler og standarder.   

Flere af bekendtgørelserne har en overgangsperiode, så installatørerne kan nå at sætte sig ind i de nye regler. Men det gælder ikke alle, og derfor anbefaler Torben Dalsgaard, seniorkonsulent i Dansk Standard, at man er på forkant med de nye regler.

Torben Dalsgaard, seniorkonsulent i Dansk Standard. .

”Det er forventeligt, at flere i branchen vil tage det nye regelsæt i brug med det samme. Ikke mindst fordi det kan give nogle fordele rent forretningsmæssigt at være med på det sidste nye og følge med i, hvad der er på vej. Vi kan se, at særligt rådgivende ingeniører og undervisere allerede har købt standarderne og dermed er klædt på forud for ikrafttrædelsen af bekendtgørelserne”, siger Torben Dalsgaard.

Læs også: Elinstallatører skal fremover registrere batterier

Generelt er det vigtigt at holde sig opdateret, når det gælder regler for elsikkerhed, fortæller Torben Dalsgaard. Der kommer nemlig jævnligt nye standarder til.

”Der kommer hele tiden nye standarder og nye opdateringer til, idet standarderne hele tiden følger den teknologiske evolution, hvilket blandt andet vil gøre det lettere at introducere ny teknologi og nye produkter på markedet”, siger Torben Dalsgaard.

Læs også: Installationsbranchen skal være teknologisk frontløber

Et eksempel er den kommende standard for installationer af Power of Ethernet (PoE):

”Power over Ethernet er i rivende udvikling og ses allerede i brug flere steder i dag. Man er således godt i gang med at høste viden og erfaring om teknologien og en krystallisering af dette vil i nær fremtid give en standard for denne type installationer”, fortæller Torben Dalsgaard.

Læs mere om de nye standarder her.

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt