Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne
Erhvervsakademi København (EK) udvider antallet af studiepladser på både el- og VVS-installatøruddannelsen som følge af stor søgning og et stigende behov for kvalificerede installatører i branchen.
"Vi oplever en stigende interesse for installatøruddannelserne, og samtidig ser vi et meget stort behov i branchen efter flere kvalificerede installatører," siger Louise Boel, programchef for Byggeri & Energi på EK – Erhvervsakademi København.. Foto: Erhvervsakademi København
"Vi oplever en stigende interesse for installatøruddannelserne, og samtidig ser vi et meget stort behov i branchen efter flere kvalificerede installatører. Derfor øger vi optaget, så flere faglærte får mulighed for at tage næste skridt i deres karriere," siger Louise Boel, programchef for Byggeri & Energi på EK – Erhvervsakademi København.
Optaget på el-installatøruddannelsen øges med 19 procent, mens VVS-installatøruddannelsen får 28 procent flere studiepladser.
Ifølge EK skal de ekstra studiepladser være med til at imødekomme virksomhedernes stigende efterspørgsel efter installatører med både tekniske kompetencer og ledelsesforståelse. Behovet drives blandt andet af den grønne omstilling, hvor installation af varmepumper, energieffektive løsninger og intelligent bygningsdrift kræver højt kvalificerede fagfolk.
Der er fortsat mulighed for at søge ind på udvalgte uddannelser, skriver Erhvervsakademiet i en pressemeddelelse.
-emte
