Et nyt år og et nyt Installatør Horisont

Magasinet Installatør Horisont ligner ikke længere sig selv. Lige fra forsiden til det sidste punktum har det fået et...

Magasinet Installatør Horisont ligner ikke længere sig selv. Lige fra forsiden til det sidste punktum har det fået et nyt udseende.

Redaktionelle ændringer
Også redaktionelt er der sket ændringer. Vores hidtidige Kort Nyt-sektion er blevet kortere, og det samme gælder de enkelte nyheder. Til gengæld finder du inde i bladet sammen med de længere artikler en række korte historier, som giver en hurtigt læst orientering om brancherelevante forhold.
De mere dybdegående artikler er der naturligvis stadig, og her har vi gjort en tematisk behandling af forskellige områder til en fast del af magasinet. Denne gang ser vi nærmere på ventilation. Endelig bestræber vi os på at sikre en fortsat redaktionel udvikling, så bladet forbliver så relevant som muligt for dig som læser – hvad enten du er installatør eller leverandør til branchen.

Det eneste blad til alle tekniske installatører
Der er dog meget, vi ikke har ændret. Det væsentligste er, at Installatør Horisont fortsat er det eneste fagblad, som henvender sig til både el- og vvs-installatører. Vi har fået bekræftet, at vi så rigtigt, da vi i 1998 konstaterede, at de to branchers forretningsområder i stadig højere grad overlappede hinanden og derfor ændrede målgruppen til at omfatte begge brancher.

Også en elektronisk udgave
Bladet er også fortsat tæt forbundet med den elektroniske udgave www.installator.dk, hvor du har mulighed for at finde tilbage til artiklerne, kommentere dem eller give dem karakter. Samme sted kan du bestille vores elektroniske nyhedsbrev, som udsendes en gang om ugen. Som leverandør har du desuden mulighed for at publicere pressemeddelelser om nye produkter eller arrangementer.

Vi ønsker alle læsere og annoncører et godt nytår og håber, at vores nye blad i endnu højere grad vil leve op til branchens behov for god og saglig information, der formidler viden og giver inspiration i det daglige arbejde.

Kristina Øby Pedersen
Redaktør

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

24.03.2025Installator.dk

Solcellebranchen efterlyser bedre rammevilkår

21.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

En QHSE Manager gæster studiet

21.03.2025Installator.dk

TEKNIQ: Alle overenskomster forhandlet på plads

21.03.2025KUDSK Service

Sponseret

Sammen skaber vi smartere løsninger

20.03.2025Installator.dk

Aston Martin-direktør skal accelerere salget hos Energi360

18.03.2025Installator.dk

Aura skal sikre lys over Aarhus

17.03.2025Installator.dk

Overenskomst for 10.000 i metalindustrien på plads

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 2

På dette intensive kursus - som er en fortsættelse af kurset "Grundlæggende ventilationsteknik 1" - kan du lære mere om de systemer, metoder og værktøjer, der kan sikre at ventilationsanlægget altid kører optimalt.

Dato

25.03.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training course: Refrigeration and heat pump systems with ammonia

This course provides in-depth knowledge on refrigeration and heat pump systems using ammonia as refrigerant. Through a mix of theory, plant inspections, and digital exercises, you will learn about the properties of ammonia, typical plant configurations including safety aspects and sizing of components.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektivisering af arbejdsopgaver med Copilot i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et innovativt webinar, hvor vi præsenterer de nyeste smarte funktioner og anvendelsen af Copilot i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan effektivisere dine arbejdsopgaver og udnytte de gratis funktionaliteter, der følger med din Business Central licens.

Dato

26.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af implementering

Få værktøjer til at lede din egen implementering af nye teknologier, systemer og strategier.

Dato

26.03.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Økonomisk analyse

Bliv skarpere på økonomisk analyse og de økonomiske dynamikker i organisationer.

Dato

26.03.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup