Første hold KNX-certificeret på dansk

Der findes i dag mellem 100 og 200 certificerede inden for KNX. I går kunne yderligere ti forlade Schneider Electric’s produktskole med et eksamensbevis i hånden. Det var virksomhedens første KNX-kursus, som er fulgt i kølvandet på lanceringen af Schneider Electric KNX.

Bagerst fra venstre: Morten Iversen, Tre-For, John Kristoffersen, CR Electric, Thomas Østerbye, Fini El, Bent Jacobsen, Århus Tech, Tommi Jensen, Schneider Electric, Lillian Andersen, Schneider Electric og John Hansen, Lindpro. Forrest fra venstre: Peter Kristensen, Climateflex, Martin Andersen, Bøttcher, Claus Herup, Energi & Teknik, Allan Jørgensen, Lindpro, Lars Lyager, Tre-For. .

Morten Iversen, elektriker hos Tre-For, var en af de ti elektrikere og installatører, som den 3. juni afsluttede sit KNX-certificeringskursus.

”Det gode ved kurset har været at få sat min viden om KNX ind i en større teknisk sammenhæng. Jeg har arbejdet med KNX tidligere, hvilket helt klart har været en fordel,” fortæller han og bliver suppleret af Thomas Østerbye, som er installatør og medejer af Fini El.

”Jeg synes, det har været spændende at få lov at lege med KNX og få en dybere indsigt i, hvad det er, og hvad det kan. Teorien har været tung, men nødvendig, så den var heldigvis blandet op med praktik.”

En investering i fremtiden
Både Morten Iversen og Thomas Østerby har meldt sig til certificeringskurset, fordi de ser det som en investering i fremtiden.

”Nu er vi kommet i gang med nogle KNX-projekter i virksomheden, så nu vil vi helt i mål og få certificeringen. Derfor har vi været to mand på kurset,” foklarer Morten Iversen.

Thomas Østerby begrunder sin deltagelse med en stigende rådgiverinteresse.

”Jeg kan se, at flere rådgivere begynder at røre på sig i forhold til KNX, så jeg synes, det er vigtigt, at vi også har de kompetencer i virksomheden. Selvfølgelig kan man drage paralleller til andre IBI-systemer, men KNX er anderledes og kan mere,” siger han.

Flere kurser følger
Hidtil har ABB været ene om at afholde disse kurser, og her foregår undervisningen på engelsk. Tommi Jensen, Teknisk Rådgiver (KNX), Schneider Electric, der selv er certificeret hos ABB, var en af en af underviserne. Han skønner, at der i dag findes mellem 100 og 200 certificerede.

Han fortæller at endnu et kursus bliver afholdt i uge 26, og herefter fortsætter det i august og henover efteråret med firekurser.

”Der er rigtig stor interesse for det, og vi regner med at fortsætte kurserne på det niveau i endnu fire år,” siger Tommi Jensen og tilføjer, at de tekniske skoler forhåbentlig tager deres del af de nødvendige kurser.

Sammen med Lillian Andersen var han underviser på kurset. De er glade for, at det er lykkedes at komprimere certificeringskurset, så det tager fire dage mod normalt fem.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut