Fjernvarme Fyn melder sig ind i Green Power Denmark

Danmarks tredjestørste fjernvarmeselskab bliver nu nyt medlem af Green Power Denmark, der dermed styrkere sin position som Danmarks grønne erhvervsorganisation, der repræsenterer hele energisektorens værdikæde.

"Jeg er utrolig glad for, at Fjernvarme Fyn vil være medlem af Green Power Denmark. De er i front på den grønne omstilling og i at sikre en bæredygtig og energieffektiv forsyning af el og varme til forbrugerne," siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.Jesper Tornbjerg. Foto: Jesper Tornbjerg

Fjernvarme Fyn, som er Danmarks tredjestørste fjernvarmeselskab, dækker cirka 97 procent af varmebehovet i Odense og omegn. Det svarer til mere end 100.000 boliger, industrivirksomheder og institutioner. 

“Den grønne omstilling er kompleks, og vejen frem er ikke altid snorlige. Vi står over for store forandringer, hvor vi skal balancere forsyningssikkerhed, bæredygtighed og økonomi. Derfor er stærke grønne partnerskaber afgørende, og jeg er glad for, at vi nu er en del af Green Power Denmark. Sammen med resten af energisektoren kan vi arbejde for løsninger, der sikrer en grøn og stabil energiforsyning til danskerne,” siger adm. direktør hos Fjernvarme Fyn, Louise Høst.

Og det glæder Green Power Denmarks adm. direktør, Kristian Jensen, at det fynske selskab nu bliver medlem.

“Med både igangværende og kommende projekter indenfor blandt andet elkedler, overskudsvarme og CO2-fangst er Fjernvarme Fyn en virksomhed, der tager klima, elektrificering og forsyningssikkerhed alvorligt. De handler og laver de investeringer, som er nødvendige og afgørende for at skabe en grøn og sikker fremtid,” udtaler han i en pressemeddelelse.

-emte 

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme beder om politisk foretræde: Vil have slutdato for gas

12.09.2025Installator.dk

Varmepumpeindustrien: Borgere sidder fast i fjernvarme-limbo

04.09.2025Installator.dk

Odsherred: Fjernvarmekunder nægter at betale prisstigninger

03.09.2025Installator.dk

Biogas Danmark: Slutdato for gasfyr efterlader stor regning til Udkantsdanmark

01.09.2025Installator.dk

Kunder i kø for at få ophævet deres kontrakter

26.08.2025Installator.dk

Branchen kræver stop for regeringens slingrekurs på gasmål

26.08.2025Installator.dk

Fortsat udfasning af gasfyr men fjernvarmen mister momentum

25.08.2025Daikin Denmark A/S

Sponseret

Udskiftning af gasfyr med højtemperaturvarmepumpe + solcelleanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle