Fjernvarmen kan løse en større del af klimaudfordringen

De danske fjernvarmeselskaber kan i alt levere 44 procent af den nødvendige CO2-reduktion i 2030. Sådan lyder det i et nyt udspil fra den samlede fjernvarmesektor.

Direktør Kim Mortensen understreger, at fjernvarmesektoren har evnen og viljen til at bidrage med en landsdækkende CO2-reduktion..

I 2030 er det målet, at landets godt 400 fjernvarmeselskaber er omstillet til 100 procent bæredygtig energi. Hvis de 500.000 boliger, der fortsat bruger fossil energi til opvarmning, bliver omstillet og realiserer potentialet for at levere varme til industrien, kan fjernvarmesektoren levere hele 44 procent af Folketingets mål om 70 procent reduktion i 2030.

Det er en opgave, fjernvarmesektoren skal tage på sig. Det bliver en omfattende opgave, men langt fra umuligt, lyder det fra Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, der er brancheforening for landets fjernvarmevirksomheder.

Læs også: Fremtidens fjernvarme er på tegnebrættet

“Fjernvarmesektoren er isoleret set den sektor, der kan levere det største bidrag til indfrielsen af Folketingets klimamålsætning inden 2030. Vi kan i alt levere 44 procent af den nødvendige CO2-reduktion, hvis selskaberne får mulighed for det. Viljen og evnerne er der”, siger Kim Mortensen.

Grøn omstilling, høj forsyningssikkerhed og lavere priser
I et udspil giver Dansk Fjernvarme sit bud på, hvad der skal til for, at sektoren kan levere reduktionerne. Fremtidens grønne varme skal særligt komme fra flere varmepumper, overskudsvarme, solvarme og geotermi suppleret med bæredygtig biomasse.

“Det er kun med et veludviklet fjernvarmenet, at vi kan udnytte overskudsvarmen fra industrien og datacentre, at vi kan realisere potentialet i geotermi, og at vi kan udnytte det kæmpe lager for den fluktuerende energi fra vind og sol, der er nødvendig”, siger Kim Mortensen og fortsætter:

Fakta om CO2-reduktioner i opvarmningen

Fjernvarmeselskaberne kan bidrage med næsten 45 procent af de C02-reduktioner, der skal gennemføres frem mod 2030.

Det skal dels ske ved at omstille fjernvarmeproduktionen til grøn energi. Når kraftvarmeværkerne er omstillet, vil det samtidig betyde, at store dele af elproduktionen er omstillet, da elproduktionen kommer fra kraftvarmeværkerne.

Derudover er fjernvarmeselskaberne i gang med oprette selskaber, der kan bistå med at hjælpe de cirka 500.000 boliger, der i dag har olie eller gas i deres opvarmning. Det har Dansk Fjernvarme tidligere offentliggjort strategi for.

Endelig er fjernvarmeselskaberne i gang med at rådgive industrien med omstilling af deres opvarmning og dele af procesvarmen, hvilket yderligere skal bidrage til at indfri de samlede klimamål. 

“Fremtiden er grøn og CO2-neutral. Vi kan omstille hele vores sektor uden at gå på kompromis med forsyningssikkerheden, og samtidig sikre konkurrencedygtige priser for vores kunder og forbrugere”. 

Der skal tages hensyn til branchen
Kim Mortensen understreger endvidere, hvordan det er afgørende, at både myndigheder og politikere er med til at sikre moderne rammer for fjernvarmesektoren. 

Læs også: Varmepumper kan få et boost med fjernvarme i ryggen

“Vi både kan og skal levere. Men det betyder også, at selskaberne ikke skal påføres en spændetrøje i form af indtægtsrammeregulering og benchmarking. Jeg vil godt advare imod, at myndighederne forfalder til at kopiere en forældet regulering fra andre sektorer, der på overfladen minder om fjernvarmen”, siger Kim Mortensen og uddyber:

“Det vil betyde, at man fuldstændigt ignorerer, hvordan fjernvarmen fungerer. Vores sektor er karakteriseret ved et udpræget demokratisk ejerskab, særegen produktion, mange separate net og mange forskellige varmekilder for at nævne nogle eksempler. Begynder man at regulere fjernvarme uden hensyn til, hvordan branchen fungerer, får vi ikke grøn fjernvarme i 2030 – og så når vi ikke vores klimamål”.

- HCL

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark