Flere unge søger tekniske uddannelser
Årets ansøgningstal til de videregående uddannelser viser fremgang blandt de tekniske uddannelser, men den er begrænset og der skal mere til, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ.. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne
Der er hårdt brug for flere hænder i det tekniske erhvervsliv, hvis Danmarks skal levere på grøn og digital omstilling samt kritisk infrastruktur.
Og optagelsestallene til de videregående tekniske uddannelser peger i den rigtige retning - ikke mindst for el- og vvs-installatøruddannelserne.
“Det tyder på, at de unge er ved at få øjnene op for, hvilke karrieremuligheder der er i det tekniske erhvervsliv. Alt for mange opdager det først efter et omvalg, hvilket er spild af tid og muligheder – både for dem selv og for samfundet,” siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ.
19.877 har søgt ind på en STEM-uddannelse, hvilket er en stigning på 1 procent i forhold til sidste år. 1.648 har søgt ind på en erhvervsakademiuddannelse, hvilket svarer til en stigning på 3 procent.
Men det dækker over store variationer, hvor henholdsvis 105 og 80 har valgt at søge ind på el- og vvs-installatøruddannelserne. Det svarer til stigninger på henholdsvis 30 og 63 procent.
-emte