Forår og messetid

Trods lavkonjunktur bliver der også i år masser af gang i messerne. Der er ISH-messen i Frankfurt, Hannover messe 2009, som består af i alt 13 messer og så er der – ikke mindst – VVS ’09 i Odense Congress Center.

VVS’09 afholdes fra den 22. til 24. april 2009 i Odense Congress Center med et 20.000 kvm. stort udstillingsareal. Antallet af udstillere, ligger på 170. Det er lidt færre en for to år siden, så også her mærkes det, at der er skruet lidt ned for aktiviteten i branchen.

Når det er sagt, taler vi fortsat om Danmarks største VVS-messe, som også denne gang byder på spændende stande og konferencer. Det forventes. at mere end 8.000 fagfolk vil besøge messen i løbet af de tre aprildage. Messechef Krista Kristensen fra Odense Congress Center er da også overbevist om, at VVS ’09 bliver årets højdepunkt for hele branchen.

”Messen dækker hele branchen. Udstillerne udsender samlet mere end 200.000 invitationer, så vi kommer ud til hele Danmark. Fra arrangørside kører vi desuden markedsføring i samtlige relevante fagblade, og vi sender personlige invitationer ud til vvs’ere, blikkenslagere, installatører, boligforeninger, tekniske forvaltninger m.fl.”

Med bus til Odense
Hos A.O. Johansen er forberedelserne også i gang. Invitationerne er endnu ikke sendt ud, men virksomheden planlægger at tilbyde transport direkte til messen.

”Vi arrangerer busser fra forskellige byer, og vi sørger for forplejning undervejs og i Odense. Op til messen afholder vi interne møder for vores konsulenter, så de kan være perfekt rustet til messen og de muligheder, der også opstår i den nye økonomiske situation,” siger Morten Jul Sahl fra A.O. Johansen.

”På messen ser vi frem til at lancere nogle nye spændende produkter for vores kunder, og vi vil sørge for, at vores rammer er så perfekte som muligt.”

Også Lemvigh-Müller er i fuld gang. Her indrykker man snart de første annoncer og udsender invitationer til kunder og samarbejdspartnere.

”Vi har en lidt anden indgangsvinkel til messen i år. Først og fremmest præsenterer vi en række nye løsninger, som vi håber, vil vække kundernes interesse. Desuden forsøger vi at udnytte vores virksomhed bedre for at give kunderne nogle andre tilbud og muligheder i kraft af vores brede sortiment inden for installation, håndværk og industri,” siger Anna Trojel.

Tema: Energi og ressourcebesparelser
Der er alt i alt lagt op til en messe, der står i innovationens og nytænkningens tegn. Ikke mindst indenfor energi- og ressourcebesparelser, der er temaet for årets messe. Her venter der store opgaver for VVS-branchen, der får helt andre helt muligheder, selvom nybyggeriet er gået i stå.
VVS ’09 bliver arrangeret af Odense Congress Center i tæt samarbejde med VELTEK (VVS og El-tekniske leverandørers Brancheforening) og DEBRA (Dansk Energi Brancheforening). Den første VVS-messe blev afholdt i 1993, og er siden blevet afholdt hvert andet år.

To udenlandske messer
ISH afholdes i Frankfurt fra den 10. til den 14. marts. Udover sanitet og badeværelser kan deltagerne se på nye airconditioning-løsninger, – og energi- og ressourceforbrug er naturligvis i centrum. Messen kan i år fejre 50 års jubilæum.

HANNOVER MESSE 2009 afholdes fra d. 20. til d. 24. april 2009 og samler i alt 13 internationalt førende messer under samme tag. Også her er energibesparelser i fokus. Blandt temaerne er fremtidstrends for intelligent bygningsautomation og nye teknologier til energiproduktion.

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

26.05.2025TOTO

Sponseret

Udvikling af miljømæssigt lederskab

26.05.2025Installator.dk

VVS´25 slog rekorder

26.05.2025Minimax Danmark

Sponseret

Effektiv harpiks - udvider sig ikke når kalken optages!

23.05.2025Installator.dk

VVS´25: Særligt indlæg om forebyggelse trak fulde huse

20.05.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Nemt gulvvarmesystem med den bedste rådgivning

16.05.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Effektive LED-lamper til krævende VVS-arbejde fra SCANGRIP

14.05.2025TEC7

Sponseret

Mød Tec7 til VVS’25

12.05.2025Installator.dk

Skarpe indsigter og aktuelle problemstillinger på Fagscenen under VVS’25

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

26.05.2025

Sted

Online & Lund i Sverige

Alcadon ApS
Show
[BLIV OPDATERET PÅ NETVÆRK] Alcadon og Reichle & de-Massari roadshow

Skal vi lægge vejen forbi dig i uge 22 og 23?

Dato

26.05.2025

Tid

06:00

Sted

Hos dig!

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Solar Danmark
Webinar
Online informationsmøde – Elinstallatøruddannelse (AU) - Solar School

Er du elektriker, og går du med overvejelserne om efteruddannelse, så tag med på vores online informationsmøde. Læs til el-installatør på deltid - studere imens du arbejder, og bibehold både dine kollegaer og dit økonomiske råderum. Vi glæder til at give dig en rundtur i uddannelsen, og hvilke tilskudsmuligheder du evt. kan have adgang til. Det tager kun en time, og kan reelt være afgørende for din fremtidige karriere - så tilmeldt dig.

Dato

03.06.2025

Tid

16:00

Sted

Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

10.06.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup