Forår og messetid

Trods lavkonjunktur bliver der også i år masser af gang i messerne. Der er ISH-messen i Frankfurt, Hannover messe 2009, som består af i alt 13 messer og så er der – ikke mindst – VVS ’09 i Odense Congress Center.

VVS’09 afholdes fra den 22. til 24. april 2009 i Odense Congress Center med et 20.000 kvm. stort udstillingsareal. Antallet af udstillere, ligger på 170. Det er lidt færre en for to år siden, så også her mærkes det, at der er skruet lidt ned for aktiviteten i branchen.

Når det er sagt, taler vi fortsat om Danmarks største VVS-messe, som også denne gang byder på spændende stande og konferencer. Det forventes. at mere end 8.000 fagfolk vil besøge messen i løbet af de tre aprildage. Messechef Krista Kristensen fra Odense Congress Center er da også overbevist om, at VVS ’09 bliver årets højdepunkt for hele branchen.

”Messen dækker hele branchen. Udstillerne udsender samlet mere end 200.000 invitationer, så vi kommer ud til hele Danmark. Fra arrangørside kører vi desuden markedsføring i samtlige relevante fagblade, og vi sender personlige invitationer ud til vvs’ere, blikkenslagere, installatører, boligforeninger, tekniske forvaltninger m.fl.”

Med bus til Odense
Hos A.O. Johansen er forberedelserne også i gang. Invitationerne er endnu ikke sendt ud, men virksomheden planlægger at tilbyde transport direkte til messen.

”Vi arrangerer busser fra forskellige byer, og vi sørger for forplejning undervejs og i Odense. Op til messen afholder vi interne møder for vores konsulenter, så de kan være perfekt rustet til messen og de muligheder, der også opstår i den nye økonomiske situation,” siger Morten Jul Sahl fra A.O. Johansen.

”På messen ser vi frem til at lancere nogle nye spændende produkter for vores kunder, og vi vil sørge for, at vores rammer er så perfekte som muligt.”

Også Lemvigh-Müller er i fuld gang. Her indrykker man snart de første annoncer og udsender invitationer til kunder og samarbejdspartnere.

”Vi har en lidt anden indgangsvinkel til messen i år. Først og fremmest præsenterer vi en række nye løsninger, som vi håber, vil vække kundernes interesse. Desuden forsøger vi at udnytte vores virksomhed bedre for at give kunderne nogle andre tilbud og muligheder i kraft af vores brede sortiment inden for installation, håndværk og industri,” siger Anna Trojel.

Tema: Energi og ressourcebesparelser
Der er alt i alt lagt op til en messe, der står i innovationens og nytænkningens tegn. Ikke mindst indenfor energi- og ressourcebesparelser, der er temaet for årets messe. Her venter der store opgaver for VVS-branchen, der får helt andre helt muligheder, selvom nybyggeriet er gået i stå.
VVS ’09 bliver arrangeret af Odense Congress Center i tæt samarbejde med VELTEK (VVS og El-tekniske leverandørers Brancheforening) og DEBRA (Dansk Energi Brancheforening). Den første VVS-messe blev afholdt i 1993, og er siden blevet afholdt hvert andet år.

To udenlandske messer
ISH afholdes i Frankfurt fra den 10. til den 14. marts. Udover sanitet og badeværelser kan deltagerne se på nye airconditioning-løsninger, – og energi- og ressourceforbrug er naturligvis i centrum. Messen kan i år fejre 50 års jubilæum.

HANNOVER MESSE 2009 afholdes fra d. 20. til d. 24. april 2009 og samler i alt 13 internationalt førende messer under samme tag. Også her er energibesparelser i fokus. Blandt temaerne er fremtidstrends for intelligent bygningsautomation og nye teknologier til energiproduktion.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Faget i fokus: GROHE hylder unge faglærte ved EuroSkills 2025

16.09.2025TOTO

Sponseret

Bestseller RW - nu i helt hvidt design

09.09.2025Installator.dk

Nyt koncept skal gøre vandinstallationer smartere

01.09.2025Geberit A/S

Sponseret

Digitalisering af VVS-branchen ændrer måden, vi arbejder på

27.08.2025Installator.dk

Daikin investerer i fremtidens VVS’ere

26.08.2025Grohe A/S

Sponseret

GROHE bakker op om unge faglærte ved EuroSkills 2025

20.08.2025Geberit A/S

Sponseret

Sådan føles fremtiden: Hightech douchetoilet kan nu testes i eget hjem

19.08.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL ventilmodul

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle