Fortsat høje priser på el får virksomheder til at energioptimere

Det er blevet markant billigere at bruge el siden prisen toppede i eftersommeren 2022. Men det er fortsat dyrere end før energiprisen, og det får ifølge ABB virksomheder til at energioptimere for at minimere regningen.

“Ved at få din egen energiværdikæde får du selv kontrol over din elforsyning i usikre tider," siger direktør i ABB, Allan Andreasen.. Foto: ABB

Med en gennemsnitlig spotpris på godt 50 øre pr. KWh det seneste år er udgiften til strøm faldet markant siden energikrisen i 2022/2023, men den ligger fortsat ca. dobbelt så høj som i 2020, hvor den månedlige elpris svingede mellem 12 og 29 øre.

Tallene viser, hvordan prisen på energi er faldet mærkbart siden energikrisen i 2022, hvor regeringen advarede danskerne om, at der kunne forekomme blackouts i spidsbelastningsperioder i vinteren 2022/2023. Men den er stadig højere end før krisen,” forklarer Allan Andreasen, der er direktør hos ABB, der hjælper virksomheder og organisationer med at optimere energiforbruget.

Den fortsat højere pris skyldes bl.a. gasprisen, der er en vigtig komponent i elektricitetens prissammensætning.  Det er nemlig den dyreste, nødvendige produktionsform, der bestemmer elprisen. I de perioder, hvor strømmen produceres ved hjælp af primært solceller og vindmøller, vil prisen normalt være markant lavere.

“Gasprisen er ikke faldet tilbage til det niveau, vi kendte i 2020 og før. Men der er også en del, der tyder på, at energimarkedet strukturelt er ændret de seneste år. I takt med en øget elektrificering af vores samfund er vi afhængige af en kraftig udbygning af grøn elproduktion - inklusiv flere, mere effektive lagringsmetoder,” siger Allan Andreasen.

“Derfor ser vi bagsiden af den grønne omstilling med de mere svingende elpriser, der dog ser ud til samlet at være blevet højere. Det endda på trods af, at der indtil videre i år har været rekordmange timer med negative spotpriser.”

Derfor giver det ifølge direktøren ofte god mening at installere batterier til energilagring, men det kan også være en overvejelse værd at få for eksempel solceller installeret.

“Ved at få din egen energiværdikæde får du selv kontrol over din elforsyning i usikre tider. Som en ekstra ikke uvæsentlig bonus er det en god forretning med et fint afkast. Energiproduktionen i sig selv sparer dig for en stor del af energiregningen, men med lagring kan du for alvor tage toppen af regningen, fordi du kan bruge batteriet i de perioder, hvor elprisen stikker af, siger Allan

Andreasen.

-emte

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle