Gateway sætter spot på lysstyring

Ny KNX DALI Gateway fra Schneider Electric forener fordelen ved DALI-amaturer med energibesparende KNX-styring. Den nye gateway sparer installatører tid og plads i tavlerne. Dertil kommer nye funktioner, som giver unikke muligheder for lysstyring.

Den nye, kompakte KNX DALI Gateway kombinerer det bedste fra KNX og DALI-armaturer. Gatewayen fra Schneider Electric har mere end 850 indbyggede kommunikationsobjekter, hvilket letter både programmering og løbende vedligeholdelse..

Schneider Electric er klar med en helt ny KNX DALI Gateway, som både sparer plads i gruppetavlen, letter installatørens arbejde og desuden rummer en række nye funktioner. Med en KNX DALI Gateway får man det bedste fra to verdener, når belysning med Dali-armaturer kobles sammen intelligent og energibesparende KNX-styring.

Den nye Gateway udmærker sig først og fremmest ved sin lille størrelse. Enheden fylder kun fire enheder i bredden, så der nu kan monteres tre gateways per DIN-skinne. Men trods den ringe størrelse er der blevet plads til masser af avancerede funktioner.

Kan styre 64 individuelle lyskilder
Gateway'en kan eksempelvis styre 64 individuelle lyskilder med DALI-forkobling i 16 grupper og med 16 forskellige scenarier. Kommunikationen med gatewayen og DALI-installationen foregår problemfrit via en computer, der er forbundet via ethernet eller trådløst netværk takket være den indbyggede webserver. Men opsætningen kan også klares uden computer, direkte på enheden, som har et stort display og programmeringsknapper på fronten, oplyser Schneider.

Mere end 850 kommunikationsobjekter
KNX DALI Gateway fra Schneider Electric har flere end 850 indbyggede kommunikationsobjekter. Det letter både programmering og løbende vedligeholdelse af installationen, fordi enheden fx kan overvåge installationen og sende beskeder og statusmeddelelser, fx om hvert enkelt armaturers faktiske brændetid i forhold til deres forventede levetid. Enheden har også funktioner til nem afprøvning af nødbelysning.

Den nye KNX DALI Gateway er en integreret del af Schneider Electric’s komplette KNX-tilbud, som omfatter både ETS 4-software på dansk og en komplet, dansk produktdatabase. Blandt Schneider Electric’s KNX-produkter finder man også tryk i det kendte LK FUGA og LK OPUS-design.

- OWG

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[3 ÅRSAGER] Derfor er brugerne glade for Alcadons webshop...

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst