Håndværksrådet advarer regeringen om at skære i boligjobordning

Vil man bekæmpe sort arbejde, går det ikke at skære i den del af boligjobordningen, der går til håndværk, vurderer Håndværksrådet. Derfor opfordrer man regeringen til at tænke sig om en ekstra gang, inden der startes forhandlinger.

Ifølge Håndværksrådet vil det være en katastrofe for kampen mod sort arbejde, hvis regeringen skærer i den del af boligjobordningen, der går til håndværk. Arkivfoto..

Tidligere i dag skrev Politiken, at regeringen vil målrette boligjobordningen til service – men det er ikke en nyhed, der falder i god jord hos Håndværksrådet.

Her kalder man det for et kæmpeslag for kampen mod sort arbejde, hvis man beslutter sig for at skære i fradraget på håndværk:

”Vi glæder os naturligvis over, at regeringen vil fortsætte boligjobordningen og endda udvide den. Men vi må advare kraftigt mod at skære i den del, der går til håndværk, det vil være en katastrofe for kampen mod sort arbejde”, siger Ane Buch, der er direktør i Håndværksrådet.

Læs også: Håndværksrådet: Boligjobordningen skal sikre os mod sort arbejde

Advarer om at skære i fradrag for håndværksydelser
Ifølge Politiken vil regeringen øge fradraget, men målrette det til serviceydelser. Tidligere undersøgelser af både den danske og den svenske boligjobordning har vist, at ordningen har en positiv effekt på sort arbejde både inden for service og håndværk:

”Vi har i masser af år kæmpet mod sort arbejde inden for håndværk, fordi både staten og de håndværkere, der betaler deres skat bliver snydt”, siger Ane Buch og fortsætter:

”Med boligjobordningen har vi for første gang fundet en ordning, der har en dokumenteret positiv effekt på sort arbejde, det vil være et katastrofalt tilbageslag, hvis man skærer i fradraget for håndværksydelser”.

Boligjobordningen har betydning for valg af regering
Selvom håndværkerfradraget har levet en omtumlet tilværelse med tidsbegrænsninger og politiske til- og fravalg af, hvad der egentlig giver fradrag, lader det til, at ordningen også har omfavnet en stor del af den danske befolkning.

Således viser en måling med 1.008 deltagende, som analysebureauet Yougov har lavet for erhvervsorganisationen Dansk Byggeri, at hele 23 procent mener, at boligjobordningen er en sag, der påvirker krydset ved næste valg.

Læs også: Tekniq: Boligjobordning skal gøre det attraktivt at investere i en grønnere bolig

Ifølge Lars Storr-Hansen, der er adm. direktør i Dansk Byggeri, lader det også til, at ordningen har appel til mange, selvom den kun er relativt beskeden i forhold til den svenske ordning:

”Især den oprindelige ordning med frit valg mellem brede håndværksydelser og service var populær, og der er da også flest, som ønsker den fritvalgsordning af fradraget tilbage, hvis ordningen ender med at blive videreført og gjort permanent”, siger han.

At mange danskere ønsker fradraget videreført kan også ses i Yougovs undersøgelse, at 69 procent af de adspurgte gerne ser fradraget videreført efter 2017, og næsten halvdelen peger her på, at alle almindelige håndværkeropgaver bør være omfattet af fradraget.

- EL

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025Solar Danmark

Sponseret

Thomas Phillipsen bliver Vice President i Solar Danmark

02.05.2025Installator.dk

CSR-direktiv udskydes – godt nyt for installatørbranchen

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025