Håndværksrådet: Finansloven er kassetænkning

Finansloven beskærer erhvervsfremmemidlerne markant, den kan ramme regeringen i nakken med den Særlige Pensionsordning, og den mangler fokus på energibesparelser. Det mener Håndværksrådet.

Finansloven beskærer erhvervsfremmemidlerne markant, den kan ramme regeringen i nakken med den Særlige Pensionsordning, og den mangler fokus på energibesparelser. Det mener Håndværksrådet.
"Hvordan denne investering (i Globaliseringsstrategien, red.) hænger sammen med en enorm beskæring på 450 millioner kroner i erhvervsfremmeordningerne er til gengæld et mysterium, som vi ikke får løftet sløret for. Det ligner kassetænkning, og der er overhængende fare for, at det, vi investerer med anvendelse af Globaliseringpuljen, bliver udhulet af beskæringen på erhvervsfremmeområdet!," siger administrerende direktør i Håndværksrådet Paul Mollerup.
Ifølge Håndværksrådet står Danmark over for en afmatning i konjunkturerne, og derfor skal regeringen satse på innovation, men det mener Håndværksrådet altså ikke, at finansloven lægger op til.
"Før var der mangel på arbejdskraft, men virksomhederne melder i dag om færre ordrer. Ved at genindføre den Særlige Pensionsopsparing og trække flere milliarder kroner ud af samfundsøkonomien risikerer regeringen derfor at skyde sig selv i foden", siger Paul Mollerup.
Han mener også, at selvom det er glædeligt, at regeringen afsætter en milliard kroner til løft af de fysiske rammer i kommunerne i 2009, så mangler fokusset på energibesparelser.
"Der er allerede teknologi til rådighed, som for små midler kan halvere energiforbruget i de offentlige bygninger. Det skal vi drage nytte af, når der nu foretages massive investeringer i at vedligeholde og bygge nyt", siger han.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.12.2025Installator.dk

Fire stærke lysprojekter nomineret til Den Danske Lyspris 2025

11.12.2025Installator.dk

AI giver installationsvirksomhed fuldt overblik over CO2-aftryk

11.12.2025Inspectly ApS

Sponseret

Case: Sådan sparede Kemp & Lauritzen en fuldtidsstilling 📲

11.12.2025Installator.dk

Koble udvider med østjysk elinstallatør

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle