Industriens opvarmning skal køre på ren strøm – på sigt

Varmepumper, dampkompression og direkte elvarme skal levere fremtidens opvarmning i industrien. Det lyder måske som ren science fiction. Men det er ikke desto mindre konklusionen på et konkret projekt, at det er både realistisk og attraktivt.

Fordelen ved en el-baseret varmeforsyning er, at man direkte kan bruge el fra vedvarende energikilder og dermed reducerer afhængigheden af fossile brændstoffer. Arkivfoto..

Hvorfor er det attraktivt? Det er det fordi, Danmarks mål om at opnå 70 procent reduktion af klimapåvirkning i 2030 og et fremtidigt energisystem baseret på vedvarende energi i 2050 kræver, at en væsentlig del af energiforsyningen omlægges til at være el-baseret.

Industrien er en af de mest energiintensive sektorer på verdensplan og står for omkring 38 procent af verdens energianvendelse. I Danmark udledte industrien 4,234,000 tons CO2 i 2014, hvilket er den samlede mængde fra husholdninger, handels- og servicesektor.

Energianvendelsen til procesvarme er med 62 procent primært baseret på fossile brændsler. Yderligere 32 % kommer fra konverteret energi, som el og fjernvarme, hvilket også i nogen grad er fossilbaseret. Olieraffinaderier, føde- og drikkevarer samt plast-, glas-, og betonindustrien står for den største andel af energianvendelsen i industrien.

Hvordan er det realistisk?
ELFORSK-Analysen viser at der er et stort potentiale for elektrificering af energi til opvarmning i industrien ved brug af varmepumper, damprekompression og direkte elvarme.
Projektet "Elektrificering af processer og teknologier i dansk industri" har udviklet analysen, som viser, at procesindustriens nuværende brug af brændsler på omkring 60 PJ/år med elektrificering kan reduceres til mindre end 10 PJ/år eller endda mindre end 5 PJ/år afhængig af teknologiniveau.

Projektet har til formål at vise realiseringsmuligheden og muligheden for at erstatte procesvarme fra forbrænding af fossile brændstoffer med 100 procent el-baseret varme. Projektet er blevet ledet af DTU Mekanik.

Fremtidens el-baserede industri
”Elektrificering” betyder i enkelthed, at fossilt brændselsbaseret forsyning bliver afløst af en forsyning baseret på el. Fordelen ved en el-baseret varmeforsyning er, at man direkte kan bruge el fra vedvarende energikilder og dermed reducerer afhængigheden af fossile brændstoffer. Desuden kan processerne i industrien bruges til at skabe fleksibilitet i elnettet. Det er en kæmpefordel, så samfundet lettere kan udnytte den vedvarende energi, som ikke kan lagres og som er afhængig af, at vinden blæser og solen skinner.

Projektet har kortlagt behovet for opvarmning i industrien, og den kortlægning viser, at der er stort potentiale for elektrificering af energianvendelsen til opvarmning i industrien ved anvendelse af varmepumper, dampkompression og direkte elvarme.

Samlet set viser analysen at ud af procesindustriens nuværende brug af brændsler på omkring 60 PJ/år kan der med elektrificering nås ned på under 10 PJ/år eller endda ned mod 5 PJ/år afhængig af teknologiniveau anvendt. Dermed skaber omlægningen både elektrificering, dekarbonisering og ikke mindst en betydelig højere energieffektivitet.

Mange processer kræver temperaturer, som er højere end, hvad der kan leveres med nuværende teknologier. Derfor har projektet undersøgt status og potentiale for varmepumper til høje temperaturer over 150 °C. Resultaterne viser, at både gasprocesser (Omvendt Brayton) og kompressionsvarmepumper med vanddamp som arbejdsmedie vil kunne give levere varme ved temperaturer helt om mod 300 °C.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut