Installationsbranchen skal passe på

Mange virksomheder har udeståender hos deres kunder, og det er farligt i lyset af den økonomiske situation, lyder det fra erhvervs- og arbejdsgiverorganisation.

Af Martha Madsen

Det går godt i installationsbranchen, mange har oplevet vækst, mange har overskud, men mange har også store udeståender hos deres kunder, og det er kritisk. Det konkluderer erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen TEKNIQ i sin økonomianalyse af 2007 i installationsbranchen.

I gennemsnit havde installationsvirksomhederne i 2007 153.000 kroner per ansat i virksomheden til gode hos sine debitorer. Det tal er vokset med otte til 10 procent over de sidste tre år.

”Det er et faresignal, at virksomhederne er længere tid om at få pengene hjem fra kunderne. Specielt i perioder, hvor økonomien strammer til, kan det få alvorlige konsekvenser, at kunderne ikke betaler deres tilgodehavender til tiden. En del af de betalingsstandsninger, der har været omtalt i medierne i år, skyldes netop, at virksomhederne ikke har kunnet få pengene hjem fra debitorerne tidsnok til, at de selv har kunnet betale deres kreditorer,” hedder det i økonomianalysen.

Fokus på rykkere
Ifølge Tekniqs administrerende direktør, Niels Jørgen Hansen, er udviklingen på nuværende tidspunkt dog ikke et utryk for, at færre kunder kan betale deres regninger. Det er simpelthen virksomhederne, der ikke har haft fokus på at skrive rykkere til deres kunder. Men det kan blive et problem i lyset af den nuværende usikre økonomiske situation.
”Der er generelt større usikkerhed om økonomien, og derfor bør der være der være større opmærksomhed på risici. De udestående beløb kan blive et problem over det næste stykke tid, for der er en risiko for, at kunderne pludselig ikke kan betale det, de skylder, og så taber virksomheden de penge, hvilket er relativt dyrt i forhold til virksomhedens overskud,” forklarer han og tilføjer, at der dog ikke er dommedagsstemning i branchen.

Ingen kredit
Dommedagsestemning eller ej, så konkluderer økonomianalysen også, at det kan blive svært for mange installationsvirksomheder at få kredit i banken, hvis krisen begynder at kradse.

I analysen fremgår det, at virksomhederne er blevet mindre egenfinansierede over de sidste par år, hvor altså udenforstående i større og større grad står for finansieringen – virksomhedernes soliditetsgrad er blevet mindre.
16,4 procent af installationsvirksomhederne har en soliditetsgrad på mindre end 10 %, og TEKNIQs erfaring er, at banker kræver en grad på mellem 20 og 25 procent, før de vil risikere noget ved at hjælpe en virksomhed. De 16,4 procent, der i høj grad er finansieret udefra, vil ifølge TEKNIQ få problemer, hvis de vil have hjælp af banken, og det er derfor også dem, der har den mest usikre fremtid.

”På samme måde er det disse virksomheder, der er mest sårbare overfor konjunkturudsving og manglende betaling fra deres debitorer,” hedder det i analysen.

Niels Jørgen Hansen er dog optimistisk, for nok er den økonomiske fremtid usikker, men den danske installationsbranche har ikke lagt alle sine æg i én kurv.

”Installationsbranchen er ikke så konjunkturfølsom i Danmark, fordi den har spredt sin opgaveportefølje, over offentligt og privat, service og entreprise. Branchen har satset på mere end ét opgavesæt,” siger han.

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

25.02.2026EET Danmark A/S

Sponseret

EET Group og Belden indgår pan-europæisk distributionspartnerskab

25.02.2026Inspectly ApS

Sponseret

Inspectly vil gøre op med mailkaos i byggebranchen

25.02.2026Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Flere sammenlægninger på vej

24.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S introducerer Fluke CertiFiber™ Max

24.02.2026Installator.dk

Lettelser af virksomhedernes administrative byrder på vej

24.02.2026Installator.dk

Mariendal El-Teknik konstituerer ny adm. direktør

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil investere 14,9 mia. kr. i national kystbeskyttelse

23.02.2026KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding