Installationsbranchen uddanner flest lærlinge

Der er høj bevidsthed i installationsbranchen om at tage ansvar for at uddanne lærlinge. Det fastslår en analyse fra AE-rådet.

Installationsbranchen er den del af erhvervslivet, der uddanner flest lærlinge. Det fastslår en netop udgivet analyse fra AE-rådet, hvor tallene er baseret på data fra 10.500 virksomheder.

58 procent af virksomhederne i installationsbranchen har lærlinge ansat, og der er i gennemsnit ansat 12,5 lærlinge per 100 faglært. Til sammenligning tager 34 procent af byggeentreprenørvirksomhederne lærlinge ind, og her er tallet 5,8 lærlinge per faglært. 35 procent af murervirksomhederne uddanner lærlinge, og der er i gennemsnit 6,9 lærlinge per 100 faglært.

Underdirektør i TEKNIQ, Tina Voldby, forklarer i en pressemeddelelse det høje antal lærlinge i installationsbranchen således:

”Der er i branchen en meget høj bevidsthed i installationsbranchen om at tage ansvar for at uddanne. Selv i krisetider er virksomhederne klar over, at fremtidsscenariet bliver mangel på arbejdskraft, hvis vi ikke selv uddanner det nødvendige antal faglærte”.

Uddannelsesaftaler gælder hele forløbet
Virksomhederne tager ansvar for behovet for arbejdskraft i fremtiden, og installatørvirksomhederne ansætter meget få ufaglærte. Dermed er det kun installationsbranchen selv, der kan uddanne fremtidens dygtige arbejdskraft.

”Når opgaverne er færre, og der skæres ned, kunne mange virksomheder måske mere egoistisk se en fordel i korte uddannelsesaftaler, men langt de fleste aftaler i installationsbranchen gælder hele forløbet, og det viser at virksomhederne er deres ansvar bevidst,” siger Tina Voldby.

En af de virksomheder i installationsbranchen, der tager mange lærlinge, er den københavnske elinstallationsvirksomhed, Fugmann A/S.

25 lærling per 100 faglært
Direktør Henrik Fugmann har 25 lærlinge per 100 faglært. Lige nu er det i praksis 15 lærlinge og 55 faglærte. Og der er flere lærlinge på vej i det nye år, fortæller han .

”Jeg vil have forholdet 1:4 eller 1:3, så der begynder tre nye lærlinge i det nye år. Hvis vi skal have kvalificeret arbejdskraft i fremtiden, skal vi selv sørge for at uddanne dem. Mit udgangspunkt er, at jeg uddanner for selv at ansætte den uddannede lærling. Hvis de gerne vil læse videre eller prøve noget nyt, skal de herfra med et godt papir,” siger Henrik Fugmann i en pressemeddelelse.

Installationsbranchen har ikke oplevet et boom i korte uddannelsesaftaler, ligesom det er tilfældet i andre brancher. Dog har der været en stigning i antallet af korte uddannelsesaftaler på elektrikerområdet, fordi der har været optaget flere på uddannelsen, end branchen har kunnet absorbere.

-KH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

15.07.2025Installator.dk

TSG Group vil dominere markedet for grøn energi til erhvervssektoren

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup