Installationsbranchen vil tage flere lærlinge

En medlemsundersøgelse fra Tekniq viser, at installatører er klar til at ansætte flere lærlinge i 2016, end de gjorde i 2015. Det glæder brancheorganisationen, der dog stadig forventer, at andre brancher også vil løfte deres del.

Sidste år steg antallet af lærlingeansættelser - nu planlægger installatører at lade tendensen fortsætte i 2016. Foto: Tekniq. .

Arbejdsgiver- og erhvervsorganisationen Tekniq har udfærdiget en medlemsundersøgelse omhandlende installationsbranchens plan for årets lærlingeansættelser. Ifølge undersøgelsen kan det forventes, at der i løbet af året vil blive indgået flere praktikaftaler med kommende elektrikere og VVS’ere end sidste år.

Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq. .

Læs også: Installatører: Det er vigtigt at ansætte lærlinge

I undersøgelsen tilkendegiver 21 procent af de adspurgte, at de planlægger flere lærlingeansættelser i 2016. I modsætning svarer 11 procent, at de planlægger færre, mens 68 procent af de adspurgte planlægger et uændret antal ansættelser af lærlinge. Det betyder også, at tendensen fra 2015 fortsætter – sidste år steg antallet af indgåede praktikaftaler med næsten 18 procent.

Det er godt, men…
Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør for Tekniq, glæder sig over undersøgelsens konklusion, som han mener er et udtryk for, at installationsvirksomhederne igen er ”parate til at tage ansvar for at sikre, at branchen får tilført endnu flere nye og dygtige medarbejdere”. Han tilføjer dog et ’men’:

”Men samtidig håber vi, at også andre brancher vil lukke op for flere elektriker- og VVS-energilærlinge, så vi kan dække behovet for kvalificeret arbejdskraft”, siger direktøren.

Læs også: Tekniq: Andre brancher har også et lærlinge-ansvar

Lærlingeoptaget i installationsbranchen følger i store træk branchens aktivitetsniveau. Sidste år steg både branchens omsætning og dens lærlingeoptag, og i år forventes den udvikling at fortsætte.

Flere pladser til elektrikerlærlinge
Tekniqs undersøgelse viser endvidere, at en større andel af elvirksomhederne, nemlig 23 procent, planlægger at ansætte flere lærlinge, end det er tilfældet hos VVS-virksomhederne, hvor det tal kun er 18 procent.

Samtidig har kun otte procent af elbranchen oplevet, at det er blevet sværere at rekruttere lærlinge i det seneste år. I VVS-branchen har 18 procent af installatørerne gjort sig den erfaring.

VVS-installatørernes udfordring med at rekruttere lærlinge hænger sammen med optaget til VVS-energiuddannelsen, der det seneste år har været lavt. Modsat har optaget til elektrikeruddannelsen været rekordhøjt det seneste år, hvilket afspejler sig i undersøgelsen.

Læs også: Installationsbranchen optager rekordmange nye lærlinge

I undersøgelsen peger installatørerne desuden på, at det ville være muligt for dem at ansætte flere lærlinge, hvis omkostningerne ved at have en lærling var lavere – eksempelvis hvis kunderne i højere grad ville acceptere, at der faktureres lærlingetimer når lærlinge løser opgaver.

-CHM

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

06.02.2026Installator.dk

Rapport: Små reaktorer kan måske reducere energiomkostningerne i Danmark efter 2050

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning